Kobiety z cukrzycą ciążową mają ubogą dietę?

Edukacja żywieniowa

Według badań Medycznego Uniwersytetu w Massachusetts, kobiety u których w historii choroby pojawia się cukrzyca ciążowa, mają o wiele gorszą jakościowo dietę, niż kobiety, które podczas ciąży nie przebyły tej choroby.

POLECAMY

Badania przeprowadzone przez Narodową Inspekcje Medyczną w latach 2007 - 2010, w trakcie których przebadano 7,7% Amerykanek, pokazują, że grupa kobiet, u których była zdiagnozowana cukrzyca ciężarnych, była średnio o 2,5 roku starsza, od kobiet zdrowych. Ponadto, na chorobę tę częściej chorowały kobiety białej rasy (nie-latynoski) i  kobiety otyłe.

U wszystkich tych kobiet została również zbadana jakość odżywiania się, która oceniana była w 100-stopniowej skali. Okazało się, że u kobiet chorujących na cukrzycę ciążową wynik wyniósł średnio 46,4 punkta, podczas gdy u kobiet niechorujących na tę przypadłość, dieta została oceniona na średnio 49,5 punkta.

Po uwzględnieniu w badaniach wieku, wykształcenia, historii palenia tytoniu oraz ryzyka zachorowania na cukrzycę, dieta kobiet chorujących na cukrzycę ciążową została oceniona na 3,4 punkta niżej niż dieta kobiet, bez tego problemu zdrowotnego.

Jedynym składnikiem diety, w którym wynik był inny, było spożycie fasoli i warzyw zielonych. Dieta diabetyczek została bowiem oceniona na 0.9 punkta niżej niż dieta kobiet, które nie chorowały na cukrzycę w ciąży.

Kobiety w wieku rozrodczym w Stanach Zjednoczonych stosują ogólnie niską jakościowo dietę. Jednakże u kobiet, u których wykryto cukrzycę ciążową, dieta jest jeszcze gorsza jakościowo, a ponadto spożycie warzyw zielonych i fasoli  jest niższe niż u kobiet niemających problemu z poziomem cukru w ciąży.

Paulina Wójcik źródło: ScienceNews.pl  

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI