KASZA W KUCHNI POLSKICH MAM - Najbardziej lubiana gryczana, głównie jako dodatek do obiadu z mięsem, rośnie pozycja kaszy bulgur w diecie, a traci jaglana

Otwarty dostęp

Tegoroczny sondaż[1] przeprowadzony w ramach kampanii „Lubię kaszę – kasza na stół, na zdrowie, na co dzień” pokazuje, że podejście polskich mam do sposobu wykorzystania kaszy w kuchni wciąż jest dość tradycyjne. Podobnie jak w 2016 r., najczęściej wybieraną kaszą jest gryczana, podawana jako dodatek do mięsnego obiadu. Obecnie jednak, znacznie częściej niż 7 lat temu, kupujemy gotowe dania z kaszą oraz zamawiamy je w lokalach gastronomicznych. Jak zmieniły się zwyczaje żywieniowe Polek dotyczące jedzenia kaszy na przestrzeni lat?

Jak kasza trafia na stół?

Polskie mamy nadal najczęściej kupują kaszę „suchą” i przygotowują ją do posiłków same w domu. Robi tak niemal 88% respondentek (w 2016 r. było ich nieco więcej - 94%).

Niemal 1/3 ankietowanych kupuje gotowe potrawy z kaszą – na wynos, w dostawie, sklepie – i spożywa je w domu. To aż dwa razy więcej niż 7 lat temu, kiedy postępowało tak jedynie 16% mam. Wzrósł również odsetek kobiet zamawiających dania z kaszą w restauracjach, barach i stołówkach (24% vs. 14%).

W jakiej formie włączamy kasze do diety?

Wciąż nie zmienia się główna forma podania kaszy w posiłku. Dzisiaj, podobnie jak 7 lat temu, najczęściej jest dodatkiem do dania obiadowego (ponad 90% odpowiedzi w obu falach badania). Mamy najchętniej podają do obiadu kaszę gryczaną, jęczmienną i pęczak, łącząc je przede wszystkim z mięsem. Co ciekawe, obecnie dużo częściej (82% vs. 67% w 2016) elementem obiadu staje się kasza bulgur.

Kasza bywa też składnikiem zup i deserów – w ten sposób wykorzystuje ją aż 2/3 ankietowanych (podobny wynik dla obu fal badania). Do zupy najczęściej trafia jęczmienna i pęczak, a w deserach przoduje manna, zostawiając daleko w tyle pozostałe odmiany kasz. Niezmiennie łączona jest
z owocami, nabiałem i słodyczami (czekolada, cukier, miód).  

Kasza to także składnik sałatek, w których prym wiodą w I i II fali badania kuskus, quinoa oraz bulgur (łączone głównie z warzywami), a także potraw typu wypieki, pasztety, kotlety. Do tych dań najczęściej dodaje się kaszę kukurydzianą oraz orkiszową.

Jakie są ulubione kasze polskich mam?

Nadal niekwestionowaną królową pozostaje gryczana. Równie mocną pozycję dziś, jak i w 2016 r., zajmują wśród matek kasze jęczmienna oraz manna. Warto zauważyć, że bardziej niż kiedyś cenią one pęczak oraz bulgur, natomiast dużo mniejszą sympatią darzą kaszę jaglaną.

Ulubione dania kaszowe

Polskie mamy lubią kaszę na wiele sposobów, przy czym preferują ją w daniach mięsnych. Najchętniej jedzą z kaszą gulasz, gołąbki, kotlety mielone i pulpety, potrawy typu bitki, zrazy, rolady czy potrawki.

Ogólnopolska kampania promocyjno-edukacyjna „Lubię kaszę – kasza na stół, na zdrowie, na co dzień”, której organizatorem jest Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych, sfinansowana jest ze środków Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych.

Więcej informacji o kampanii znajduje się tutaj:

http://www.lubiekasze.pl/
https://www.facebook.com/lubiekasze/
https://www.instagram.com/lubie_kasze/

Przypisy:

  1. Sondaż został zrealizowany w maju 2023 r. przez SW RESEARCH Agencję Badań Rynku i Opinii jako II fala badania (I fala – 2016 r.), metodą wywiadów on-line (CAWI), wśród kobiet w wieku 18-60 lat (N=1001), mających dzieci w wieku 3-18 lat.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI