Karmienie piersią a otyłość u dziecka

Edukacja żywieniowa

Przeprowadzono już mnóstwo badań, które potwierdzają wpływ karmienia piersią na rozwój odporności u dziecka i zmniejszanie ryzyka zachorowania na wiele chorób w przyszłości. Szpital Dziecięcy Cincinnati postanowił sprawdzić, czy istnieje związek między karmieniem mlekiem matki i częstotliwością występowania otyłości u najmłodszych.

Doktor Jessica Woo, współautorka badań, twierdzi, że niemowlę, które przez dłuższy czas karmione jest tylko lub w przeważającej części mlekiem matki, ma od 10 do 20 procent mniejsze szanse na bycie otyłym w dzieciństwie. Aby wysunąć te wnioski, naukowcy przeanalizowali ponad 80 badań nad naturalnym karmieniem, prowadzonych na przestrzeni 20 lat i opublikowanych w Current Obesity Report.

POLECAMY

Aby móc głębiej zrozumieć w jaki sposób mleko matki wpływa na zachowanie odpowiedniej wagi u dziecka, konieczne jest jednak głębsze zbadanie wpływu takiej diety na rozwój noworodka. Doktor Lisa Martin dodaje, że współcześnie literatura medyczna nie promuje karmienia piersią jako metody walki z otyłością, ponieważ nie pozwala na to złożony charakter tego procesu, o którym wciąż wiemy za mało.

Naukowcy ze Szpitala Dziecięcego Cincinnati wskazują jednak na kilka podstawowych czynników biologicznych, które poprzez naturalne karmienie mogą wywierać wpływ na masę ciała dziecka. Są nimi: wprowadzanie zmian w preferencjach smakowych i diecie, praca układu trawiennego przy przetwarzaniu pokarmu oraz skłonność do otyłości u matki.

Wyniki badań są obiecujące, jednak chociaż obserwacje dowodzą skuteczności prowadzenia takiej diety u niemowląt, to wciąż brakuje wielu ważnych informacji, które pozwoliłyby na szczegółową, medyczną charakterystykę tego procesu.

Natalia Kocoń źródło: ScienceNews.pl  

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI