Jedz więcej błonnika i żyj znacznie dłużej

Edukacja żywieniowa

Błonnik pomaga nie tylko w regularnym wypróżnianiu się. Okazało się, że jego spożywanie może wydłużyć życie i zmniejszyć ryzyko wystąpienia wielu chorób.

W 2014r. w Instytucie ds. Walki z Rakiem w Szanghaju porównano wyniki 17 poprzednich badań, w których uczestniczyło 982 411 kobiet i mężczyzn, głównie z Europy i USA.

POLECAMY

Zespół Yanga podzielił dane prawie miliona osób na 5 sekcji (każda stanowiła grupę 20% badanych), aby dojść do wniosku, że ludzie z grupy, która spożywała najwięcej błonnika byli o 19% mniej narażeni na przedwczesną śmierć oraz o 16% mniej narażeni na zapadnięcie na jakąkolwiek chorobę.

Badania, których wyniki ukazały się w internetowym wydaniu American Journal of Epidemiology, potwierdzają, że błonnik zmniejsza ryzyko chorób przewlekłych, takich jak choroby serca, udary, cukrzyca oraz nowotwory.

Komentarze specjalistów niezaangażowanych w badanie

Zdaniem Victorii Burley z Uniwersytetu w Leeds, jedzenie 10 g błonnika dziennie nie jest trudne. Wystarczy spożyć dwie porcje posiłku, zawierającego pełne ziarno, takiej jak płatki śniadaniowe, owoce lub warzywa. Żywność z z dużą zawartością błonnika sprawia, że szybciej czujemy się syci i ten stan utrzymuje się dłużej.

National Canter Institute w Stanach Zjednoczonych zaleca spożywanie 20-35g błonnika dziennie, ale John Phillip, konsultant ds. żywności, uważa, że powinno to być 30-50g.

Phillip zaznacza, że badanie Fred Hutchinson Cancer Research Center wykazało, że dieta bogata w węglowodany wolno przyswajalne, takie jak warzywa z zielonymi liśćmi, rośliny strączkowe oraz inne produkty bogate w błonnik, pomaga zwalczać stany zapalne, które towarzyszą większości chorób przewlekłych.

Badanie opisane w The Journal of Nutrition, wskazuje na to, że dieta bogata w błonnik poprawia jakość sygnału wysyłanego przez insulinę, którego zakłócenia sprzyjają wielu chorobom skracającym życie, takich jak: choroby układu krążenia, udary, nowotwory i demencja.

Jessica Shapiro, dietetyk z Montefiore Medicine Center w Nowym Jorku, zachęca do czytania etykiet, aby wybierać żywność z przynajmniej 3g błonnika na porcję, aby zapewnić organizmowi różnorodne produkty bogate w błonnik, takie jak: rośliny strączkowe, orzechy, nasiona, pełne ziarna, warzywa oraz świeże owoce.

Zuzanna Kućma źródło: ScienceNews.pl  

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI