GrupaWsparcia.pl radzi, jak zadbać o dobrostan psychiczny i nie dać się pandemii z okazji Światowego Dnia Zdrowia

Na czasie

7 kwietnia na całym świecie obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia (ang. World Health Day). Święto  jest okazją do przypomnienia światowym liderom, że każdy powinien mieć dostęp do opieki zdrowotnej, gdy jej potrzebuje. Należący do Fundacji ADRA Polska portal GrupaWsparcia.pl zachęca do korzystania z cyfrowych form poradnictwa psychologicznego grupom najbardziej narażonym na poważne konsekwencje w wyniku zarażenia wirusem SARS-CoV-2.

 

Hasłem tegorocznych obchodów Światowego Dnia Zdrowia jest „budowanie sprawiedliwszego i zdrowszego świata”. Podobnie jak w poprzednim roku obchody World Health Day zdominowała ogólnoświatowa epidemia wirusa SARS-CoV-2.

POLECAMY

Jak dbać o dobrostan psychiczny w czasie pandemii koronawirusa?

Obecna sytuacja epidemiczna oraz związane z tym zmiany w funkcjonowaniu społecznym mogą znacząco wpływać na nasze samopoczucie, wywołując niepokój oraz lęk. W tym okresie powinniśmy dbać zarówno o swoje zdrowie fizyczne, jak i niezwykle ważne zdrowie psychiczne. Tylko jak to zrobić?

Poniżej prezentujemy kilka porad na ten trudny okres, przygotowanych przez specjalistów Fundacji ADRA Polska:

Ważne, aby lęk i stres spowodowany obecną sytuacją nie zdominował naszej rzeczywistości i naszego samopoczucia. Nie mamy wpływu na odgórne regulacje, takie jak ograniczenie poruszania się, zamknięcie granic czy inne obostrzenia. To, na co mamy wpływ, to sposób, w jaki zarządzamy sobą, jak radzimy sobie ze stresem i dbamy o trzy filary naszego psychicznego dobrostanu:

- duchowość (rozwój duchowy, religia itc.),

- umysł (wyzwania intelektualne, rozwój, nauka nowych rzeczy),

- ciało (zdrowe odżywianie, regularny sen, ćwiczenia fizyczne).

Izabela Pakuła – psycholog, coach, trener umiejętności miękkich.

1. Najważniejsze jest to, by pamiętać, że należy opierać się na rzetelnych i sprawdzonych danych dotyczących pandemii koronawirusa. Bazowanie na domysłach i niepotwierdzonych informacjach może wzmagać niepokój i zwiększyć obawę.

2. Zadbaj o to, by mieć w swoim pobliżu strefę ciszy. Odcięcie się od nadmiaru bodźców powoduje, że układ nerwowy – na ogół przeciążony – ma szansę się zregenerować i powrócić do normalnego funkcjonowania.

3. Celebruj sukcesy, analizuj porażki. Świętowanie sukcesów jest o tyle ważne, że wprawia nas w dobry nastrój. Niepowodzenia należy z kolei traktować jako pewnego rodzaju ,,trampolinę”, szansę do rozwoju i wkładania większego wysiłku w to, czego się podejmujemy.

4. Pamiętaj o tym, że jesteś kimś wyjątkowym. Warto o tym pamiętać, szczególnie w czasach kryzysu i nieładu, aby nie stracić wiary w siebie i nie podupaść na zdrowiu.

5. Wzmacniaj więzi społeczne. Skorzystaj z Grupy Wsparcia. Mimo, że pandemia ograniczyła fizyczny kontakt między ludźmi, nie oznacza to wcale, że kontakty społeczne musiały na tym ucierpieć. W dobie cyfryzacji nic nie sprawia problemu w tym, aby utrzymywać kontakty społeczne. Istnieje wiele komunikatorów umożliwiających kontakt, warto korzystać z nich, aby podtrzymywać relacje międzyludzkie. W sytuacji, kiedy z jakichś powodów czujesz się samotny –nie oznacza to, że nie jesteś sam – warto skorzystać ze wsparcia psychologicznego, które zapewniają np. telefony zaufania czy internetowe grupy wsparcia.

Dawid Grochalski, psycholog, ekspert Fundacji ADRA Polska.

Gdzie szukać pomocy?

GrupaWsparcia.pl to portal służący do niesienia anonimowej i darmowej pomocy w różnych problemach. Umożliwia dołączanie i tworzenie grup wsparcia skupiających ludzi połączonych wspólnym problemem i chęcią radzenia sobie z nim.

Platforma GrupaWsparcia.pl dzięki swojej formie daje możliwość podzielenia się własnymi problemami bez względu na porę dnia i miejsce, w którym się znajdujesz – wystarczy Ci dostęp do Internetu. Zawsze możesz dodać wpis na grupie, umieścić własne przemyślenia, sprawdzić swoją historię walki z problemem lub też napisać do wybranej osoby.

Dzięki możliwości organizowania spotkań możesz umawiać się z członkami Twojej grupy wsparcia na zaplanowane rozmowy głosowe, które starają się jak najwierniej oddać te odbywane w rzeczywistości.

Wspólnym celem użytkowników jest potrzeba dążenia do przezwyciężania wszelkich trudności bez względu na to, czy borykamy się z depresją, uzależnieniem, otyłością, przeżywamy żałobę lub inną traumę czy też walczymy z ciężką chorobą.

GrupaWsparcia.pl działa zarówno w wersji webowej, jak i w formie aplikacji mobilnej. Do korzystania z serwisu potrzebny jest jedynie dostęp do Internetu. Obie wersje oferują użytkownikom wsparcie, wzajemną pomoc, wysłuchanie innych, konsultację psychologa oraz pomoc admina w kwestiach technicznych.

Więcej o GrupaWsparcia.pl

GrupaWsparcia.pl powstała w 2018 roku i od tego czasu wspiera aktywnie prawie 10 tys. użytkowników. W 2019 roku portal zdobył pierwsze miejsce w konkursie na najlepszy startup roku, organizowanym przez Total Polska. O portalu pisało większość mediów w kraju, takich jak: Onet, Bussiness Insider, Brief, Wirtualna Polska, Mam Biznes, SpidersWeb, RMF Maxxx, InnPoland. W kolejnym roku w ramach dofinansowania ze środków Funduszu Solidarności Międzynarodowej utworzyliśmy platformę online w języku rosyjskim jako wsparcie dla emigrantów i emigrantek z Białorusi. Wtedy rozpoczęliśmy prace nad aplikacją mobilną w języku rosyjskim i polskim, która dostępna jest w obu wersjach językowych. W ramach dofinansowania FSM stworzyliśmy również listę miejsc wsparcia dla emigrantów i emigrantek z Białorusi, która dostępna jest w aplikacji. To milowy krok w walce z wszelkimi przeciwnościami losu. GrupaWsparcia.pl jest częścią Fundacji ADRA Polska.

Fundacja ADRA Polska – powstała w 2009 roku dobroczynna organizacja pożytku publicznego. Jest polskim oddziałem międzynarodowej Fundacji ADRA, działającej obecnie w 118 krajach. Jej celem jest pomoc ludziom w potrzebie, poprzez działania z obszaru edukacji, zdrowia, organizowania źródeł utrzymania oraz pomoc rozwojową i humanitarną w rejonach dotkniętych kataklizmami. Międzynarodowość organizacji pozwala jej działać szybko i efektywnie. Przykładem działań naszej fundacji w 2020 roku było organizowanie pomocy na rzecz polskich szpitali w pierwszych miesiącach pandemii, zbiórki na rzecz ludzi poszkodowanych przez tajfuny, pomoc humanitarna dla ofiar eksplozji w Bejrucie, pomoc poszkodowanym w wyniku konfliktu o Górski Karabach czy budowa kuchni charytatywnych w Armenii.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI