Granat może spowolnić postęp Parkinsona i Alzheimera?

Edukacja żywieniowa

Nowe badania przeprowadzone w University of Huddersfield, w Anglii, sugerują, że związek chemiczny obecny w granatach może spowolnić rozwój chorób, takich jak choroba Parkinsona, czy Alzheimera.

POLECAMY

Choroba Alzheimera i inne formy demencji występują, gdy komórki mózgowe wykazują stan zapalny, powodując, że tracą one zdolność do funkcjonowania i komunikowania się. Komórki w końcu obumierają, powodując nieodwracalne zmiany w mózgu. Choroba Alzheimera dotyka ponad 44 milionów ludzi na całym świecie i jest szóstą  główną przyczyną śmierci w Stanach Zjednoczonych.

Prawie wszystko, co wiadomo na temat tej choroby, zostało odkryte w ciągu ostatnich 15 lat, ale lekarstwa jeszcze nie wynaleziono. Jedyne, co teraz mogą zrobić lekarze, to spowolnić postęp choroby.

Dr Olajide specjalizuje się w badaniu ziół i innych produktów naturalnych. W rodzinnej Nigerii prowadził badania w sprawie właściwości przeciwzapalnych produktów naturalnych.

Wraz z czterema doktorantami z Wydziału Farmaceutycznego, dr Olajide odkrył, że punicalagin i polifenol, znajdujące się w granatach, mogą spowolnić stan zapalny w komórkach mózgu. Polifenole, najliczniejsze przeciwutleniacze w naszej diecie, były rzadko badane do 1995, ale dzisiaj badania wskazują, że w znacznym stopniu przyczyniają się do zapobiegania chorobom układu krążenia, nowotworów, osteoporozy i cukrzycy.

Spożywanie 100 procentowego soku z granatu, w którym około 3,4 procent to punicalagin, może pomóc spowolnić utratę pamięci, dezorientację i inne objawy związane z demencją.

Oprócz jego właściwości przeciwzapalnych, granaty, znane są również z obniżania poziomu cholesterolu, poprzez hamowanie aktywności zapalnej w komórkach tucznych, które znajdują się w tkance łącznej i uwalniają histaminę podczas zapalenia i reakcji alergicznych.

Dodatkowo granaty stymulują receptory estrogenowe oraz serotoninę w organizmie, dzięki czemu mogą poprawiać nasz nastrój. Niektórzy sugerują, że spożywanie owoców codziennie może nawet pomóc w walce z zaburzeniami równowagi chemicznej w mózgu.

źródło: ScienceNews.pl  

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI