Fizjoterapia zwiększa szanse na wygraną z COVID-19!

Na czasie

Fizjoterapeuci są wsparciem dla lekarzy w walce z pandemią i jej skutkami na całym świecie. Właściwa profilaktyka wpływa na wzmocnienie odporności, a w przypadku problemów oddechowych wywołanych chorobą fizjoterapeuta może doradzić, co zrobić, aby zmniejszyć uczucie duszności (np. odpowiednia pozycja ciała). Fizjoterapeuta jest niezbędnym ogniwem kompleksowej, profesjonalnej i zespołowej opieki nad chorym wentylowanym mechanicznie. Prawidłowo zastosowana rehabilitacja oddechowa pomaga nam powrócić do zdrowia.

KIF przygotował na podstawie materiałów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ściągawkę dla pacjenta po przebytej chorobie. Informator „Wsparcie w samodzielnej rehabilitacji po przebyciu choroby związanej z COVID-19” to unikalny, bezpłatny materiał dostępny dla lekarzy, pacjentów oraz fizjoterapeutów.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała na swojej stronie internetowej broszurę „Support for rehabilitation self-management after COVID-19-related illness” („Wsparcie w samodzielnej rehabilitacji po przebyciu choroby związanej z COVID-19”). KIF przetłumaczyła, dostosowała dokument do potrzeb polskich pacjentów i wydrukowała 10 000 egzemplarzy (w przygotowaniu kolejne dodruki zgodnie z zapotrzebowaniem). O dystrybucję wśród pacjentów zaapelowała również w swoim liście Pani Minister Józefa Szczurek-Żelazko. Pierwsze 1000 broszur w ramach pilotażu trafiło już do pacjentów.

POLECAMY

Broszura „Wsparcie w samodzielnej rehabilitacji po przebyciu choroby związanej z COVID-19” przedstawia podstawowe ćwiczenia oraz porady dla osób dorosłych, które doświadczyły poważnego pogorszenia stanu zdrowia i zostały przyjęte do szpitala z rozpoznaniem infekcji COVID-19. Zebrane w niej informacje mają wspomóc samodzielny powrót do pełnej sprawności, a także uczulić na niepokojące, nawracające objawy. Broszura zawiera informacje dotyczące następujących zagadnień:

"Zwracam się z prośbą o przekazywanie go [informatora] pacjentom, którzy wychodzą ze szpitala. Choć najostrzejszy stan choroby minął, dla wielu z nich nie skończyła się jeszcze walka z chorobą i jej negatywnymi skutkami" - podkreśla w liście przewodnim Minister Szczurek-Żelazko.

Polscy fizjoterapeuci walczą na pierwszej linii frontu z pandemią. Wiele osób tego nie zauważa lub ten fakt lekceważy. Doniesienia naukowe w sposób jednoznaczny pokazują jednak, że fizjoterapia jest istotnym wsparciem w walce z COVID-19. Jako profesjonaliści medyczni pracujemy i nie zostawimy pacjentów bez opieki. W Krajowej Izbie Fizjoterapeutów działa doradca prezesa KRF ds. fizjoterapii chorych z COVID-19. Anna Pyszora jest doktorem nauk o zdrowiu, specjalistką fizjoterapii, asystentką w Katedrze Opieki Paliatywnej Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od wielu lat angażuje się w prace z chorymi z niewydolnością oddechową, wentylowanymi mechanicznie w warunkach domowych oraz chorymi w zaawansowanym stadium choroby nowotworowej.

Oprócz materiału dla pacjentów, KIF przygotowała także zalecenia do prowadzenia rehabilitacji oddechowej dla chorych na COVID-19 przeznaczone dla profesjonalistów medycznych.

Materiał dla pacjentów do samodzielnej rehabilitacji jest wartościowym zbiorem wskazówek, z którymi powinni zapoznać się wszyscy chorzy dotknięci COVID-19, a także ich bliscy czy opiekunowie.

Zachęcamy do szerokiej dystrybucji tego bezpłatnego informatora, aby dotarł do jak najliczniejszej grupy potrzebujących.

Szpitale i placówki medyczne niosące pomoc pacjentom covidowym mogą zgłaszać zapotrzebowanie na broszury pod adresem: wspolpraca@kif.info.pl


Informator w polskiej wersji językowej jest dostępny również na stronie KIF:  https://kif.info.pl/fizjoterapeuci-wspieraja-chorych-po-covid-19/

Zapraszamy do kontaktu w przypadku pytań oraz zapotrzebowania na profesjonalne porady z zakresu rehabilitacji pacjentów chorych na COVID-19.

 

Linki do materiałów merytorycznych:

- wywiad z dr Anna Pyszorą, doradcą prezesa KRF ds. fizjoterapii chorych z Covid-19 na temat roli fizjoterapii w walce z pandemią: https://kif.info.pl/covid-fizjoterapia-zwieksza-twoje-szanse-na-zdrowie/
 

- list przewodni Józefy Szczurek-Żelazko, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia: https://kif.info.pl/informacje/minister-jozefa-szczurek-zelazko-zdrowia-rekomenduje-material-kif-i-who-poswiecony-samodzielnej-rehabilitacji-pacjentow-po-covid-19/

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI