KIF przygotował na podstawie materiałów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ściągawkę dla pacjenta po przebytej chorobie. Informator „Wsparcie w samodzielnej rehabilitacji po przebyciu choroby związanej z COVID-19” to unikalny, bezpłatny materiał dostępny dla lekarzy, pacjentów oraz fizjoterapeutów.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała na swojej stronie internetowej broszurę „Support for rehabilitation self-management after COVID-19-related illness” („Wsparcie w samodzielnej rehabilitacji po przebyciu choroby związanej z COVID-19”). KIF przetłumaczyła, dostosowała dokument do potrzeb polskich pacjentów i wydrukowała 10 000 egzemplarzy (w przygotowaniu kolejne dodruki zgodnie z zapotrzebowaniem). O dystrybucję wśród pacjentów zaapelowała również w swoim liście Pani Minister Józefa Szczurek-Żelazko. Pierwsze 1000 broszur w ramach pilotażu trafiło już do pacjentów.
POLECAMY
Broszura „Wsparcie w samodzielnej rehabilitacji po przebyciu choroby związanej z COVID-19” przedstawia podstawowe ćwiczenia oraz porady dla osób dorosłych, które doświadczyły poważnego pogorszenia stanu zdrowia i zostały przyjęte do szpitala z rozpoznaniem infekcji COVID-19. Zebrane w niej informacje mają wspomóc samodzielny powrót do pełnej sprawności, a także uczulić na niepokojące, nawracające objawy. Broszura zawiera informacje dotyczące następujących zagadnień:
"Zwracam się z prośbą o przekazywanie go [informatora] pacjentom, którzy wychodzą ze szpitala. Choć najostrzejszy stan choroby minął, dla wielu z nich nie skończyła się jeszcze walka z chorobą i jej negatywnymi skutkami" - podkreśla w liście przewodnim Minister Szczurek-Żelazko.
Polscy fizjoterapeuci walczą na pierwszej linii frontu z pandemią. Wiele osób tego nie zauważa lub ten fakt lekceważy. Doniesienia naukowe w sposób jednoznaczny pokazują jednak, że fizjoterapia jest istotnym wsparciem w walce z COVID-19. Jako profesjonaliści medyczni pracujemy i nie zostawimy pacjentów bez opieki. W Krajowej Izbie Fizjoterapeutów działa doradca prezesa KRF ds. fizjoterapii chorych z COVID-19. Anna Pyszora jest doktorem nauk o zdrowiu, specjalistką fizjoterapii, asystentką w Katedrze Opieki Paliatywnej Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od wielu lat angażuje się w prace z chorymi z niewydolnością oddechową, wentylowanymi mechanicznie w warunkach domowych oraz chorymi w zaawansowanym stadium choroby nowotworowej.
Oprócz materiału dla pacjentów, KIF przygotowała także zalecenia do prowadzenia rehabilitacji oddechowej dla chorych na COVID-19 przeznaczone dla profesjonalistów medycznych.
Materiał dla pacjentów do samodzielnej rehabilitacji jest wartościowym zbiorem wskazówek, z którymi powinni zapoznać się wszyscy chorzy dotknięci COVID-19, a także ich bliscy czy opiekunowie.
Zachęcamy do szerokiej dystrybucji tego bezpłatnego informatora, aby dotarł do jak najliczniejszej grupy potrzebujących.
Szpitale i placówki medyczne niosące pomoc pacjentom covidowym mogą zgłaszać zapotrzebowanie na broszury pod adresem: wspolpraca@kif.info.pl
Informator w polskiej wersji językowej jest dostępny również na stronie KIF: https://kif.info.pl/fizjoterapeuci-wspieraja-chorych-po-covid-19/
Zapraszamy do kontaktu w przypadku pytań oraz zapotrzebowania na profesjonalne porady z zakresu rehabilitacji pacjentów chorych na COVID-19.
Linki do materiałów merytorycznych:
- wywiad z dr Anna Pyszorą, doradcą prezesa KRF ds. fizjoterapii chorych z Covid-19 na temat roli fizjoterapii w walce z pandemią: https://kif.info.pl/covid-fizjoterapia-zwieksza-twoje-szanse-na-zdrowie/
- list przewodni Józefy Szczurek-Żelazko, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia: https://kif.info.pl/informacje/minister-jozefa-szczurek-zelazko-zdrowia-rekomenduje-material-kif-i-who-poswiecony-samodzielnej-rehabilitacji-pacjentow-po-covid-19/