„Fałszywy posiłek” w pigułce w walce z nadwagą

Edukacja żywieniowa

Osoby walczące z nadmiarem kilogramów często nie radzą sobie z utrzymaniem diety i częstymi ćwiczeniami, a duża zmiana stylu życia utrudnia im osiągnięcie wymarzonego celu. Wiele osob sięga wtedy po suplementy diety, które mają likwidować uczucie głodu, ochotę na słodycze czy przyspieszać proces spalania tkanki tłuszczowej. Według najnowszych badań naukowców z Instytutu Salka w La Jolla w Kalifornii, przełomem w suplementacji diety może być nowatorska pigułka, która potrafi „podstępem” przyczynić się do utraty wagi.

Posiłek w pigułce

Ronald Evans z Salk Institute przekonuje, że nowa pigułka o nazwie Fexaramin potrafi działać jak „fałszywy posiłek”. Wywołuje ona w ogranizmie identyczne reakcje jak spożycie dużego posiłku, ale nie zawiera w sobie kalorii.

POLECAMY

Według opublikowanych w Nature Medicine wyników badań na myszach, Fexaramin przyczynia się do utraty wagi, zapobiega ponownemu przybraniu na wadze, kontroluje poziom cukru i cholesterolu we krwi i zapobiega stanom zapalnym.

Jak działa Fexaramin?

Nowatorska pigułka badaczy z Instytutu Salka za cel obiera sobie receptory farenzoidu X, proteiny odpowiedzialnej za trawienie pożywienia, magazynowanie cukrów i tłuszczów oraz wydzielanie przez wątrobę kwasów żółciowych. Kiedy zaczynamy jeść, receptory farenzoidu X są aktywowane w celu przygotowania ogranizmu na posiłek. Ich działanie obejmuje zmiany w poziomie cukrów we krwi i inicjację procesu spalania tłuszczu.

Niektóre z istniejących pigułek wspomagających procesy spalania tłuszczu aktywują narządy, na które wpływ mają receptory farenzoidu X: jelita, wątroba, nerki i nadnercza.

Tu Feraxamin wyróżnia się na tle podobnych suplementów, ponieważ aktywuje on jedynie procesy zachodzące w jelitach. To właśnie w nich jest absorbowany i w ten sposób nie przenika do krwioobiegu. Minimalizuje w ten sposób ryzyko efektów ubocznych jakie mogą powodować konkurencyjne produkty: wysokie ciśnienie krwi, zawroty głowy, bezsenność czy nawet choroby serca.

Dalsze badania w planach

Obiecujące wyniki badań przeprowadzonych na myszach pozwalają mieć nadzieję na stworzenie suplementu odpowiedniego również dla ludzi. Zespół z Instytutu Salka planuje wykonanie prób klinicznych, które pozwolą na stwierdzenie czy efekty działania fexaraminu będą równie pozytywne u ludzi.

Agnieszka Muciek - Szewczyk źródło: ScienceNews.pl

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI