Dołącz do czytelników
Brak wyników

Edukacja żywieniowa

18 marca 2014

Europejski plan działania na rzecz walki z otyłością u dzieci

0 292
Na ostatniej konferencji poświęconej żywieniu i aktywności fizycznej, która odbyła się w Atenach, państwa członkowskie Unii Europejskiej ogłosiły porozumienie Grupy Wysokiego Szczebla ds. Żywienia i Aktywności Fizycznej w sprawie europejskiego planu działania na rzecz walki z otyłością u dzieci.

POLECAMY

Otyłość u dzieci jest coraz większym problemem w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Jak wskazuje plan w 2010 r. około jedna trzecia dzieci w wieku od 6 do 9 lat miała nadwagę lub otyłość. Dzieci z nadwagą lub otyłością są bardziej narażone na zły stan zdrowia w późniejszym wieku. W planie działania zasygnalizowano również, że otyłość i nadwaga mają skutki finansowe. Szacuje się, że ok. 7% budżetu państwa członkowskiego UE w zakresie służby zdrowia jest przeznaczone na leczenie problemów związanych z nadwagą.

Plan przewiduje dobrowolne inicjatywy wspierające zdrowy start w dorosłe życie, promowanie zdrowszego środowiska – zwłaszcza w szkołach i przedszkolach, ograniczenie marketingu i reklamy dla dzieci, zachęcanie do aktywności fizycznej. Planowane inicjatywy związane są działaniami mającymi na celu ograniczanie tłuszczów, soli i cukrów w żywności przetworzonej, a także promowanie zrównoważonej diety i aktywnego stylu życia. Autorzy planu wskazują, że np. umieszczanie na opakowaniach produktów specjalnych oznaczeń mogłoby pomóc konsumentom w wyborze zdrowej żywności. W niektórych państwach członkowskich Unii Europejskiej podjęto już pierwsze działania mające na celu walkę z nadwagą wśród dzieci.

Centrum Prawa Żywnościowego

Przypisy