Enzymy, które mogą poprawić trawienie

Edukacja żywieniowa

Enzymy to bardzo delikatne składniki odżywcze, które są odpowiedzialne za przeprowadzenie praktycznie każdej funkcji metabolicznej. Mamy około 3 000 unikalnych enzymów w naszym organizmie, które biorą udział w ponad 7 000 reakcjach enzymatycznych. Po prostu, bez enzymów przestalibyśmy funkcjonować.

POLECAMY

Niestety, niezdrowa dieta jest prawie całkowicie pozbawiona enzymów. Przetwarzane i gotowane jedzenie często całkowicie niszczy ich zawartość. By cieszyć się dobrym samopoczuciem i brakiem dolegliwości, należy zadbać, by w naszej diecie pojawiło się przynajmniej 5 podstawowych enzymów.

Papaja

Papaja jest bogatym źródłem enzymów proteolitycznych, takich jak papaina, które mogą w znacznym stopniu wspomagać proces trawienia. Jest też bogatym źródłem cukrów naturalnych. Papaina została uznana za jeden z najbardziej skutecznych owoców, które działają przez rozszczepienie wiązania peptydowego złożonych białek, rozbijając ich do indywidualnych aminokwasów, dzięki czemu mogą one być gotowe do naprawy organizmu.

Ananas

Bromelaina jest złożoną mieszaniną substancji, które mogą być wydobywane z łodyg i rdzenia owocu ananasa. Enzymy nie tylko dostarczają korzyści pokarmowych, ale badania wykazały, że pomagają również w przypadku nadmiernego krzepnięcia krwi i niektórych rodzajów wzrostu guza i zapaleń.

Pyłek pszczeli

Pyłek pszczeli jest często uważany za jeden z najbardziej kompletnych i naturalnych składników. Zawiera prawie wszystkie składniki odżywcze niezbędne dla ludzi i ma dodatkowo spektrum korzystnych enzymów, między innymi amylazy, katalazy, dehydrogenazy, cytochromu, diastaza, diaforazy.

Pyłek pszczeli może być spożywany w postaci własnej lub  jako dodatek do płatków owsianych, przekąsek czy koktajli. Pyłek pszczeli może powodować reakcje alergiczne, więc trzeba mieć na uwadze, gdy próbuje się go pierwszy raz.

Sfermentowane warzywa

Proces fermentacji wykorzystywany na przykład do kiszenia kapusty powstał wieki temu jako sposób przechowywania warzyw do spożycia w miesiącach zimowych.

Sfermentowane warzywa są doskonałym źródłem wielu składników odżywczych w diecie, w tym enzymów LIVE (pod warunkiem, że nie zostały w żaden sposób pasteryzowane). Enzymy te posiadają pożyteczne bakterie probiotyczne, które wspomagają procesy trawienia.

Inne pokarmy bogate w enzymy  to melony, mango, kiwi, winogrona, awokado, miód, kefir, sok z trawy pszenicy i mleka kokosowego.

Opracowała: Katarzyna Cękała źródło: ScienceNews.pl  

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI