Ekstrakt z cebuli może obniżyć wysoki poziom cukru we krwi i cholesterolu

Edukacja żywieniowa

Ekstrakt z cebuli zdecydowanie obniżył wysoki poziom glukozy we krwi (cukru) i całkowity cholesterolu u szczurów z cukrzycą w przypadku podawania leków przeciwcukrzycowych metforminy - zgodnie z najnowszymi badaniami. Wyniki badań zostały zaprezentowane na 97. Dorocznym spotkaniu The Endocrine Society w San Diego.

- Cebula jest tania i ogólnie dostępna, dlatego została wykorzystana jako suplement diety - powiedział główny badacz Anthony Ojieh z Delta State University w Abraka, Nigeria. - Posiada potencjał do stosowania w leczeniu pacjentów z cukrzycą.

POLECAMY

Do trzech grupach szczurów z cukrzycą zaindukowaną medycznie, Ojieh i jego zespół zaaplikowali metforminę i dawki ekstraktu z cebuli - 200, 400 i 600 miligramów na kg masy ciała na dobę (mg/ kg/ dobę) - w celu sprawdzenia, czy będzie to zwiększyć efekty działania leku. Dla porównania metforminę i wyciąg z cebuli podano trzem grupom szczurów bez cukrzycy i z prawidłowym stężeniem cukru we krwi. Dwie grupy kontrolne - jedna bez cukrzycy i jedna z cukrzycą - nie otrzymały ani metforminy, ani wyciągu cebuli. Kolejne dwie grupy (jeden z cukrzycą, jeden bez) nie otrzymały metforminy, tylko wyciąg z cebuli. Każda grupa zawierała pięć szczurów.

Dwie dawki ekstraktu z cebuli, 400 i 600 mg /kg /dobę, silnie zredukowały  poziom cukru we krwina czczo u szczurów z cukrzycą: o 50% i 35%, w porównaniu z poziomami na początku badania. Obniżony został również poziom całkowitego cholesterolu u szczurów z cukrzycą przy zastosowaniu dwóch większych dawek.

Ekstrakt z cebuli prowadzi do przyrostu masy ciała u szczurów bez cukrzycy, ale nie u szczurów z cukrzycą. - Cebula nie jest kaloryczna - powiedział Ojieh. - Jednakże wydaje się, że zwiększenie szybkości przemiany materii, a co za tym idzie, zwiększenie apetytu, prowadzi do wzmożonego łaknienia.

- Musimy zbadać mechanizm, dzięki któremu cebula przyniosła zmniejszenie stężenia glukozy we krwi. Nie mamy jasności, co do jego działania, dlatego potrzebne są dalsze badania - powiedział Ojieh.

Opracowała: Agnieszka Witek źródło: ScienceNews.pl  

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI