Dzięki Dawcy szpiku 8-letnia Maja będzie #wdomunaświęta

Newsy

W tym roku święta dla wielu z nas będą wyglądać zupełnie inaczej. Nie wszyscy spotkamy się w dużym, rodzinnym gronie, nie będzie świątecznych wyjazdów i spot­­kań z przyjaciółmi. Są jednak osoby, dla których to Boże Narodzenie - nawet w kameralnym gronie - będzie zdecydowanie lepsze od poprzedniego, bo zdrowe, spędzone w domu, a nie na oddziale hematologicznym.
W świątecznym spocie Fundacji DKMS poznajemy czterech Pacjentów, a jednym z nich jest 8-letnia Maja, która dzięki niespokrewnionemu Dawcy szpiku pokonała białaczkę limfoblastyczną i może być z rodzicami #wdomunaświęta.

„Czekaliśmy na Dawcę jak na zbawienie”

Ostra białaczka limfoblastyczna to choroba „niezawiniona”, która może dotknąć każdego – niezależnie od wieku czy stylu życia, jaki prowadzi. To właśnie leukemia – nowotwór układu krwiotwórczego – jest jedną z najczęściej występujących chorób u dzieci. Ze statystyk wynika, że 4 na 100 000 dzieci choruje na białaczkę. Rocznie w Polsce diagnozuje się około 1100 - 1200 przypadków nowych zachorowań na nowotwory wśród dzieci.

POLECAMY

Druzgocącą diagnozę, która brzmiała - ostra białaczka limfoblastyczna, rodzice Mai usłyszeli w sierpniu 2019 roku. Za dwa tygodnie mieli rodzinnie świętować 7. urodziny dziewczynki.

Nasza córka choruje na ostrą białaczkę limfoblastyczną. Diagnoza tak ciężkiej choroby dziecka jest w stanie ściąć z nóg najsilniejszego człowieka. Wszystko działo się bardzo szybko. Z SORu natychmiast trafiliśmy na 4. piętro, gdzie na drzwiach zobaczyliśmy napis „Oddział Onkologii, Hematologii i Chemioterapii”. Co czuje w tym momencie rodzic? Przerażenie. Ogromny strach o życie i zdrowie swojego dziecka. Na oddziale okazało się, że szpik jest zajęty aż w 98%. Machina ruszyła! Niestety leczenie nie przynosiło rezultatów. Z każdym tygodniem sytuacja była coraz gorsza, aż przyszła informacja, że niestety nie obejdzie się bez przeszczepu szpiku! Od tej chwili czekaliśmy na Dawcę jak na zbawienie”.wspomina moment diagnozy Pan Damian, tata Mai.

„Te święta to prezent”

To nie prezenty, nie choinka i nie świąteczne potrawy sprawiają, że Boże Narodzenie jest wyjątkowym czasem. To przede wszystkim radość z bycia w domu z bliskimi, której wielu Pacjentów nie doświadczy w tym roku, ponieważ okres świąteczny spędzi na szpitalnym oddziale, przyjmując kolejne dawki chemioterapii lub czekając na zgodnego Dawcę szpiku – często jedyną szansę na życie.  

Ostatnie święta spędziliśmy w szpitalu – Maja, ja i moja żona, która była w tym czasie w 4. miesiącu ciąży. Był opłatek, był barszcz z uszkami i prezenty dla Mai – ale nie było zdrowia i spokoju. Tego życzyliśmy sobie na kolejne święta. Później przyszedł Nowy Rok i nadzieja na to, że Maja wyzdrowieje. – tak minione Boże Narodzenie opisuje Damian, tata 8-letniej Mai, która pokonała białaczkę.

I udało się! Znalazł się dla naszej córki zgodny „bliźniak genetyczny”. Przeszczepienie odbyło się w „Przylądku Nadziei” we Wrocławiu już w trakcie pandemii. Szpik Mai zaczął na nowo pracować i udało się pokonać białaczkę. Dziś Maja jest tutaj z nami w domu – może bawić się, uczyć i przytulać swojego wymarzonego braciszka – Wiktorka.mówi Pan Damian.

Nie potrzebujemy upominków pod choinką – te rodzinne święta to dla nas największy prezent! Marzyliśmy o tym rok temu, kiedy w sali szpitalnej wypatrywaliśmy z Mają pierwszej gwiazdki za oknem. Będziemy tylko we czwórkę. Ze względu na pandemię nie chcemy ryzykować spotkaniem z innymi członkami rodziny. Musimy bardzo dbać o Maję i jej zdrowie. Ale jesteśmy w domu i wiemy, że będzie już tylko lepiej - i to jest najpiękniejszy prezent!  – dodaje Damian.

#wdomunaświęta

Świąteczny spot Fundacji DKMS, w którym udział wzięła Maja, jest kontynuacją ubiegłorocznej akcji #wdomunaświęta. Kampania przedstawia historie Pacjentów, którzy cierpieli na nowotwory krwi, a teraz dzięki temu, że ktoś bezinteresownie podarował im szansę na życie, mogą spędzać święta w domu ze swoimi bliskimi. Tym kimś jest Dawca szpiku – niespokrewniony, anonimowy bohater. Filmik pokazuje, jak ważni są Dawcy szpiku, którzy dzięki swojemu zaangażowaniu w walkę z nowotworami krwi sprawiają, że rodziny mogą zasiąść przy wigilijnym stole – w komplecie.

Żeby zostać potencjalnym Dawcą szpiku, i dać szansę na zdrowie Pacjentom, którzy wciąż czekają na swojego „bliźniaka genetycznego”, wystarczy wejść na stronę: https://www.dkms.pl/pl/zostan-dawca i zamówić bezpłatny pakiet rejestracyjny. Każdy potencjalny Dawca szpiku zwiększa szansę na powrót do zdrowia – i bliskich – Pacjenta walczącego z nowotworem krwi.   

O historii Mai, Bianki i innych Pacjentów, którzy będą #wdomunaświęta, można przeczytać na stronie: www.dkms.pl/wdomunaswieta

Więcej informacji o Fundacji DKMS: www.dkms.pl

***

Misją Fundacji DKMS jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia oraz niezależna organizacja pożytku publicznego wpisana do KRS 0000318602. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowały się 1 753 963 osoby (październik 2020), spośród których 8 496 osób (październik 2020) oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie. Aby zostać potencjalnym Dawcą, wystarczy przyjść na organizowany przez Fundację Dzień Dawcy szpiku lub wejść na stronę www.dkms.pl/student-rejestracja i zamówić pakiet rejestracyjny do domu.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI