Dołącz do czytelników
Brak wyników

Edukacja żywieniowa

5 stycznia 2015

Dwa kubki mleka dziennie to idealna porcja dla przedszkolaka

243

Według amerykańskiech naukowców, dzieci pijące trzy lub więcej kubków mleka dziennie wprawdzie rosną nieco szybciej, ale mają większą skłonność do nadwagi i otyłości.

POLECAMY

Dr Mark DeBoer, pediatra z University of Virginia w Charlottesville, który kierował badaniami, powiedział, że poprzednie badania, dotyczące innej grupy wiekowej, ujawniły powiązanie pomiędzy dużą ilością mleka oraz wyższym wzrostem i większą wagą. Badanie zostało opisane w Archives of Disease in Childhood. Dane użyte w badaniu pochodzą z Early Childhood Longitudinal Survey, amerykańskiego badania, które zacząło się, kiedy dzieci się urodziły, czyli w 2001 r.

Naukowcy zbadali zwyczaje żywieniowe związane z piciem mleka u 8 950 dzieci podczas pierwszych 4 lat ich życia, na podstawie rozmów z ich rodzicami. 7 000 dzieci było pod kontrolą do 5. roku życia.

Badacze odkryli, że 53% dzieci, które piły mleko, konsumowały dwa lub trzy kubki dziennie. 4-latki, które piły więcej niż rekomendowane dwie porcje, były o 16% bardziej narażone na nadwagę, niż te, które wypijały mniej. Zespół zauważył, że dzieci, które piły dwie, trzy, cztery lub więcej porcji mleka dziennie, były przeciętnie o 1 cm wyższe, niż dzieci, które piły jedną porcję lub mniej. W wieku 5 lat, różnica wagi nie była znacząca i była zazwyczaj związana z różnicą wzrostu.

DeBoer zaznaczył, że badania opierały się na obserwacji, zatem niemożliwe jest stwierdzenie, co jest przyczyną, a co skutkiem. Dr Jonathon Maguire, pediatra i naukowiec w  St. Michael’s Hospital w Toronto, powiedział, że badania polegające na obserwacji ludzi na przestrzeni czasu, jest bardzo ważne: - Uczymy się, co jest zdrowe, a co potencjalnie szkodliwe, a to badanie jest tego doskonałym przykładem.

Maguire nie brał udziału w ostatnim badaniu, ale odkrycie jest powiązane z jego własnym, z którego wynika, że dwa kubki mleka dziennie dostarczają odpowiedniej ilości witaminy D i żelaza. Maguire podkreśla, że dwa kubki mleka dziennie, to idealnie zbalansowana porcja, która pozwala prawidłowo rosnąć, zmniejszając ryzyko nadwagi i otyłości.

Maguire dodał, że mleko jest ważnym źródłem energii i niezbędnych tłuszczów, ale przedawkowanie wszystkiego może być szkodliwe.

Zuzanna Kućma źródło: ScienceNews.pl  

Przypisy