Dołącz do czytelników
Brak wyników

Edukacja żywieniowa

5 stycznia 2015

Dwa kubki mleka dziennie to idealna porcja dla przedszkolaka

0 349

Według amerykańskiech naukowców, dzieci pijące trzy lub więcej kubków mleka dziennie wprawdzie rosną nieco szybciej, ale mają większą skłonność do nadwagi i otyłości.

Dr Mark DeBoer, pediatra z University of Virginia w Charlottesville, który kierował badaniami, powiedział, że poprzednie badania, dotyczące innej grupy wiekowej, ujawniły powiązanie pomiędzy dużą ilością mleka oraz wyższym wzrostem i większą wagą. Badanie zostało opisane w Archives of Disease in Childhood. Dane użyte w badaniu pochodzą z Early Childhood Longitudinal Survey, amerykańskiego badania, które zacząło się, kiedy dzieci się urodziły, czyli w 2001 r.

POLECAMY

Naukowcy zbadali zwyczaje żywieniowe związane z piciem mleka u 8 950 dzieci podczas pierwszych 4 lat ich życia, na podstawie rozmów z ich rodzicami. 7 000 dzieci było pod kontrolą do 5. roku życia.

Badacze odkryli, że 53% dzieci, które piły mleko, konsumowały dwa lub trzy kubki dziennie. 4-latki, które piły więcej niż rekomendowane dwie porcje, były o 16% bardziej narażone na nadwagę, niż te, które wypijały mniej. Zespół zauważył, że dzieci, które piły dwie, trzy, cztery lub więcej porcji mleka dziennie, były przeciętnie o 1 cm wyższe, niż dzieci, które piły jedną porcję lub mniej. W wieku 5 lat, różnica wagi nie była znacząca i była zazwyczaj związana z różnicą wzrostu.

DeBoer zaznaczył, że badania opierały się na obserwacji, zatem niemożliwe jest stwierdzenie, co jest przyczyną, a co skutkiem. Dr Jonathon Maguire, pediatra i naukowiec w  St. Michael’s Hospital w Toronto, powiedział, że badania polegające na obserwacji ludzi na przestrzeni czasu, jest bardzo ważne: - Uczymy się, co jest zdrowe, a co potencjalnie szkodliwe, a to badanie jest tego doskonałym przykładem.

Maguire nie brał udziału w ostatnim badaniu, ale odkrycie jest powiązane z jego własnym, z którego wynika, że dwa kubki mleka dziennie dostarczają odpowiedniej ilości witaminy D i żelaza. Maguire podkreśla, że dwa kubki mleka dziennie, to idealnie zbalansowana porcja, która pozwala prawidłowo rosnąć, zmniejszając ryzyko nadwagi i otyłości.

Maguire dodał, że mleko jest ważnym źródłem energii i niezbędnych tłuszczów, ale przedawkowanie wszystkiego może być szkodliwe.

Zuzanna Kućma źródło: ScienceNews.pl  

Przypisy