Dieta wysokotłuszczowa wpływa na działanie naszego mózgu

Edukacja żywieniowa

Ostatnie badania pokazują, że dieta wysokotłuszczowa powodować może zmiany w zachowaniu, a nawet objawy zapalenia mózgu. Od dawna wiadomo, że diety bogate w tłuszcze są dla nas niezdrowe – powodują choroby sercowe i zwiększają ryzyko udaru. Ostatnimi czasy naukowcy stwierdzili, że stosowanie niezdrowej diety, może przyczynić się również do pogorszenia stanu psychicznego i zwiększyć ryzyko depresji.

Najnowszy artykuł na ten temat, opublikowany w Biological Psychiatry, mówi że przez prowadzenie niezdrowej diety wysokotłuszczowej w naszym organizmie zachodzą zmiany nie tylko na gruncie fizycznym (wysokie spożycie tłuszczów powoduje zmieszanie się ze sobą różnych bakterii w jelitach), ale również psychicznym. W ludzkich jelitach znajdują się miliony naturalnych mikroorganizmów, których zadaniem jest usprawnienie trawienia. Kiedy stosujemy jednak niezdrową dietę, skład bakterii obecnych w jelitach zmienia się, powodując jednocześnie wiele poważnych chorób, miedzy innymi psychicznych.

POLECAMY

Badacze ze stanu Louisiana postanowili sprawdzić, czy niezdrowa, wysokotłuszczowa dieta wpływa na zachowanie i procesy poznawcze, nawet jeżeli u osobnika nie występuje otyłość.

Do eksperymentu wykorzystano dorosłe myszy o przeciętnej masie ciała. Stosowano w eksperymencie zwyczajną dietę u zwierząt, z taką jednak różnicą, że niektórym myszom wszczepiono bakteryjną florę jelitową osobnika, przebywającego przez dłuższy czas na wysokotłuszczowej diecie, innym wszczepiono zaś bakterie jelitowe normalnie odżywiającej się myszy.  U zwierząt monitorowano zmiany w zachowaniu.

U myszy z przeszczepioną florą jelitową „zjadacza tłuszczu”, wystąpiły poważne zmiany w zachowaniu. U osobników tych zaobserwowano niepokój, zaniki pamięci i powtarzalne zachowania. Ponadto pojawiły się też u nich niekorzystne skutki zdrowotne – zwiększyła się przepuszczalność jelita, w wynikach badań, wykryto substancje świadczące o zapaleniu, pojawiły się także objawy zapalenia mózgu.

Dr John Krystal, twierdzi, że wyniki badania udowadniają, że dieta bogata w tłuszcze nie tylko zaburza florą żołądkowo-jelitową, ale może też wpływać na naszą psychikę, co przekłada się na relacje z innymi ludźmi.

Badanie rzeczywiście potwierdza, że zmiany mikrobiomu jelita mają bezpośredni wpływ na funkcjonowanie mózgu, nawet w przypadku, kiedy osoba nie zmaga się z otyłością. Wynik eksperymentu jest dodatkową podporą dla wcześniejszych badań, które dowiodły bezpośrednią zależność między zaburzeniami układu pokarmowego, a zaburzeniami psychicznymi.

Niestety, badania nad tą dziedziną są wciąż jeszcze w początkowej fazie i na konkretne wyniki musimy troszeczkę poczekać.

Opracowała: Paulina Wójcik źródło: ScienceNews.pl  

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI