Dieta wegetariańska może zmniejszyć ryzyko raka jelita grubego

Edukacja żywieniowa

Rak jelita grubego jest drugim pod względem częstotliwości występowania nowotworem w Polsce. Co roku zapada na chorobę ponad 14 tys. ludzi, a ponad 10 tys. umiera. W nowym badaniu, naukowcy twierdzą, że spożywanie diety wegetariańskiej może znacznie obniżyć ryzyko zachorowania. Współautor analizy - dr Michael J. Orlich z Lorna Linda University i jego zespół publikują swoje wyniki w JAMA Internal Medicine.

Rak jelita grubego jest nowotworem, który zaczyna się zarówno w okrężnicy jak i w odbytnicy. Często stosuje się wspólne określenie dla raka jelita grubego i odbytnicy.

POLECAMY

Śmiertelność z powodu raka jelita grubego jest nadal wysoka, jednak spadła w ciągu ostatnich 20 lat. Jest to przede wszystkim zasługa badań przesiewowych, dzięki którym można wcześniej wykryć chorobę, ułatwiając leczenie. Jednak dr Orlich i jego zespół zidentyfikowali czynniki ryzyka choroby, które mają kluczowe znaczenie w prewencji pierwotnej - naukowcy badali dietetyczne czynniki ryzyka raka jelita grubego.

22% niższe ryzyko zachorowania na raka jelita grubego na diecie wegetariańskiej

Liczne badania sugerują, że dieta bogata w czerwone i przetworzone mięso może podnieść ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, a dieta bogata w owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste była związana ze zmniejszeniem ryzyka. Opierając się na tych ustaleniach, zespół postanowił sprawdzić, jak spożywanie diety wegetariańskiej wpływa na ryzyko zachorowania na ten typ nowotworu.

Naukowcy przeanalizowali przypadki 77 659 mężczyzn i kobiet, którzy zostali zwerbowani do Adventist Health Study 2 (AHS-1) w latach 2002 i 2007.

Wszyscy uczestnicy musieli wypełnić kwestionariusz dotyczący nawyków żywieniowych i kwestionariusz medyczny w badaniu wyjściowym. Częstość występowania raka wśród uczestników oceniano do roku 2014 poprzez wspomaganą komputerowo analizę danych, jak również przez obserwację kwestionariusza medycznego.

Podczas obserwacji u 490 uczestników zdiagnozowano nowotwór, z czego 380 przypadków raka jelita grubego i były 110 były raka odbytnicy.

Wyniki badania wykazały, że ludzie, którzy stosują wegetariańską dietę, mają 22% mniejsze ryzyko wystąpienia raka jelita grubego (o 19% zmniejszone ryzyko raka jelita grubego i o 29% ryzyka raka odbytnicy, w porównaniu do uczestników, którzy nie stosują diety wegetariańskiej.

Opracowała: Agnieszka Witek źródło: ScienceNews.pl  

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI