Dieta w okresie dojrzewania bogata w fruktozę wywołuje zachowania depresyjne

Edukacja żywieniowa

Bogata w fruktozę dieta w okresie dojrzewania może wpłynąć na zachowania depresyjne i lękowe oraz na reakcję mózgu na stres. Badania na zwierzętach, które wykazały takie prawidłowości zostały przedstawione podczas corocznej konferencji Neuroscience. Na konferencji tej, która jest największym na świecie źródłem wiadomości o mózgu i zdrowiu spotykają się naukowcy z Towarzystwa Neurologii (Society for Neuroscience).

- Nasze badania oferują nowe spojrzenie na sposób, w jaki dieta może wpływać na zdrowie mózgu i prowadzić do znaczących implikacji w żywieniu i rozwoju młodzieży - mówi główna prowadząca Constance Harrell z Emory University in Atlanta.

POLECAMY

Harrell zaprezentowała swoją pracę pt. „Niezdrowa dieta, niezdrowy umysł”.

Autorka jest absolwentką Emory University School of Medicine, gdzie współpracowała z dr. Gretchen Neigh, adiunktem fizjologii, psychiatrii i nauk behawioralnych.

Fruktoza

Fruktoza, cukier występujący naturalnie w owocach i warzywach, ale również mieszczący się w wielu przetworzonych produktach spożywczych i napojach, może prowadzić do negatywnych skutków w układzie sercowo-naczyniowym. Stymuluje również ścieżki neuronowe, które mają wpływ na to, jak mózg reaguje na stres, co może wpływać na procesy behawioralne, w tym nasilenie objawów związanych z depresją i lękiem. Objawy takie są szczególnie niepokojące w wieku młodzieńczym, który jest kluczowy w rozwoju reakcji mózgu na stres.

Badanie przeprowadzone na szczurach

Aby móc określić, czy spożycie fruktozy ma znaczący wpływ na powstanie długotrwałych zmian w metabolizmie oraz w zachowaniu w wieku młodzieńczym, Harrell i jej współpracownicy wprowadzili u młodych i dorosłych szczurów dietę bogatą w fruktozę oraz taką, w której jej ilość jest unormowana. Po 10 tygodniach hormon odpowiedzialny za stres u młodych szczurów z dietą o wysokiej zawartości fruktozy reagował inaczej, dużo silniej, co było konsekwentne z ich depresyjnym zachowaniem. Ścieżka genetyczna w mózgu, która odgrywa kluczową rolę w regulacji sposobu, w jaki mózg reaguje na stres, była również zmieniona. Wyniki te wskazują na fakt, iż dieta bogata w fruktozę w okresie dorastania może zaostrzyć zachowania depresyjne i wpłynąć na sposób, w jaki ciało i mózg reagują na stres.

Aleksandra Duda źródło: ScienceNews.pl  

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI