Dieta śródziemnomorska poprawia pracę nerek

Edukacja żywieniowa

Pomimo całego szumu wokół różnych diet, okazuje się, że to właśnie dieta śródziemnomorska jest najlepiej zbadana. Zazwyczaj badania koncentrowały się wokół spadku wagi oraz walki z cukrzycą lub chorobami serca. Teraz skupiono się na zdrowiu nerek.

POLECAMY

Przeciętny człowiek pamięta o tym, aby dbać o prawidłową wagę i zdrowie serca, a o nerkach przypomina sobie, gdy zdiagnozuje się u niego kamicę nerkową lub konieczna jest dializa.

Dieta śródziemnomorska

Piękno tej diety polega na spożywaniu dużej gamy niskoprzetworzonych produktów. Wprawdzie dopuszczalne są makarony i inne węglowodany, ale głównie te pełnoziarniste.

W państwach basenu Morza Śródziemnego stawia się na tradycyjne wypieki, które nie zawierają bromków, konserwantów i innych szkodliwych dodatków. Makaron i kasza kuskus są mało skażone i  spożywane regularnie.

Żywność jest zazwyczaj produkowana regionalnie. Jajka i nabiał, taki jak sery i jogurty są świeże oraz pochodzą z małych farm. Ryby oraz mięczaki przeważają nad innymi rodzajami mięsa, zazwyczaj chudego. Rzadko się je panieruje i smaży.

Zauważa się również wyższe spożycie świeżych owoców i warzyw, roślin strączkowych, orzechów, nasion, zdrowych tłuszczów oraz pełnych ziaren. Unika się wysokoprzetworzonego jedzenia, czerwonego mięsa oraz słodyczy.

Kultura jedzenia opiera się na przyjemności. Ważne jest jedzenie bez pośpiechu w dobrym towarzystwie. Porcje nie są zbyt obfite. Nieodłącznym elementem jest wino.

Badania

Naukowcy z Uniwersytetu Columbia, Uniwersytetu Miami i Uniwersytetu Ateńskiego przeprowadzili badania wśród seniorów z północnego Manhattanu.

Uczestnicy eksperymentu byli w wieku 64 lat (na początku badania) oraz pochodzili z różnych grup etnicznych. Kobiety stanowiły 59% uczestników. Zbadano w sumie 700 osób w ciągu 6,9 roku trwania eksperymentu. Naukowcy stworzyli system numeracji, w zależności od poziomu przestrzegania diety śródziemnomorskiej.

Odkryli, że na każdy dodatkowy punkt prawdopodobieństwo zapadnięcia na chorobę nerek spada aż o 17%. Dieta ta zmniejsza też prawdopodobieństwo wystąpienia przewlekłej niewydolności nerek aż o 50%. Wyniki badań ukazały się w Clinical Journal of the American Society of Nephrology.

Zuzanna Kućma źródło: ScienceNews.pl  

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI