Dołącz do czytelników
Brak wyników

Otwarty dostęp

27 kwietnia 2021

Dieta przy PCOS – zalecenia dietetyczne i suplementacyjne

1899

Zespół policystycznych jajników, tzw. PCOS (Polycystic Ovary Syndrome) to problem, który przyczynia się bezpośrednio do powstawania zaburzeń w pracy układu hormonalnego. Te zaś przekładają się na problemy metabolizmem, pracę układu krążenia, masę ciała i kłopoty z zajściem w ciążę.

Jak pokazują badania, z PCOS zmaga się spora część kobiet w wieku rozrodczym: szacuje się, że nawet 15 procent[1]. Liczbowo jest to nawet 10 milionów kobiet na całym świecie[2]! Dlatego też odpowiednia dieta przy PCOS to jeden z kluczowych elementów, które pozwalają nie tylko złagodzić dolegliwości wiążące się z zespołem policystycznych jajników, ale również utrzymać prawidłową masę ciała.

POLECAMY

Zespół policystycznych jajników – przyczyny i objawy

O przyczynach PCOS jak dotąd wiadomo stosunkowo niewiele. Badania pokazały[5], że czynnikiem wpływającym na problem PCOS jest otyłość, do której z kolei prowadzi zbyt duża podaż energii z pożywienia. Dlatego nie tylko dieta przy PCOS, ale także w samej profilaktyce zespołu policystycznych jajników ma ogromne znaczenie.

Zespół policystycznych jajników stanowi w zasadzie kumulację wielu różnych objawów[2,3], które mogą wystąpić bezpośrednio po zakończeniu okresu dojrzewania, jednak nierzadko rozwijają się także już w czasie dorosłości. Jednym z najczęściej występujących objawów PCOS są zaburzenia miesiączkowania i ciężkie dolegliwości bólowe podczas krwawień. Menstruacja w PCOS występuje rzadko: przerwy pomiędzy kolejnymi krwawieniami mogą wynosić więcej niż 35-38 dni, jednak u części kobiet następuje całkowity brak miesiączki. Powodem zaburzeń może być wiążący się z PCOS brak owulacji.

Innym symptomem zespołu policystycznych jajników jest podwyższony poziom androgenów, czyli męskich hormonów rozrodczych o charakterze steroidowym. Ich zadaniem u mężczyzn, poza regulacją pracy układu rozrodczego, jest między innymi wpływanie na „męski wygląd”: przyczyniają się one do powstawania owłosienia na ciele, zarostu i typowej dla mężczyzn budowy anatomicznej. W organizmie kobiety androgeny są w odpowiednio mniejszych ilościach produkowane w jajnikach. Jeżeli pod tym kątem występują nieprawidłowości, mogą one spowodować liczne zaburzenia, w tym maskulinizację budowy ciała, silniejsze owłosienie na ciele, trądzik, łysienie[4].

Kolejnym objawem PCOS są torbiele na jajnikach, czyli cysty – stąd nazwa „policystyczne jajniki”. Są one wypełnione płynem i mogą wystąpić w obrębie jednego lub obu jajników. Wiele kobiet nie doświadcza tego objawu, za to ma problemy z dwoma wcześniej wymienionymi[3].

PCOS może dać też mniej oczywiste objawy, takie jak depresja, stany lękowe, zmiany nastroju, zaburzenia snu i niepłodność. Najpopularniejszym wciąż pozostaje jednak otyłość brzuszna. Dlatego właściwa dieta przy PCOS, o której dowiesz się z kursu Dietoterapia w zaburzeniach hormonalnych i metabolicznych to niezwykle istotny czynnik, pozwalający okiełznać problem otyłości brzusznej występującej przy PCOS.

Jak schudnąć przy PCOS?

Właściwa dieta przy PCOS to w wielu przypadkach kluczowy element, wspierający walkę z chorobą i jej powikłaniami. Jednak badania pokazują, że dieta, jako jeden z bardziej istotnych czynników środowiskowych, ma znaczący wpływ na samo powstanie PCOS. Jak wspominaliśmy wcześniej, nadmierna podaż energii z dietą prowadzi do otyłości, a otyłość jest czynnikiem ryzyka zespołu policystycznych jajników.

Do problematycznych składników w żywności, zgodnie z badaniami, zalicza się wysoka podaż żywności zawierającej końcowe produkty glikacji białek, tzw. AGE[5]. Warto, aby w ramach postępowania terapeutycznego dieta przy PCOS wykluczała takie składniki. Obok diety równie ważne jest to, w czym przechowujemy nasze jedzenie. Problematyczne mogą być opakowania, w których skład wchodzi bisfenol A – popularny składnik tworzyw sztucznych. Kontakt żywności z bisfenolem A, który może występować w puszkach czy plastikowych butelkach, potencjalnie naraża człowieka na przyswajanie tego szkodliwego składnika.

Leczenie PCOS – dietoterapia

Leczenie dietą stanowi bardzo popularną i skuteczną formę walki z PCOS. Nie istnieje jedna specjalna dieta przeznaczona konkretnie dla kobiet zmagających się z policystycznymi jajnikami, jednak, jak pokazało badanie z 2015 roku tzw. dieta DASH – Dietary Approaches to Stop Hypertension, skierowana do osób cierpiących na nadciśnienie, pozwoliła w ciągu 8 tygodni znacznie zredukować otyłość brzuszną i insulinooporność, często występujące także przy PCOS. Dlatego też DASH może być dobrym modelem diety przy PCOS...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy