Dieta matki w ciąży wpływa na preferencje pokarmowe potomstwa

Edukacja żywieniowa

Grupa badaczy z Departamentu Odżywania z Uniwersytetu w Toronto przeprowadzała badania na szczurach laboratoryjnych. Naukowcy badali, jaki wpływ na rozwój mózgu i zachowanie potomstwa ma zwiększone przyjmowanie witamin (A, D, E i K) przez szczury w okresie ciąży. Badania zostały opublikowane na łamach Applied Physiology, Nutrition and Metabolism.

POLECAMY

Większość badań, skupia się na niedoborze witamin w ciąży lub toksycznym działaniu zbyt wysokiego ich spożycia. Niewiele badań natomiast, mówi o skutkach stosowania zwiększonej ilości suplementów witaminowych i poprawieniu jakości spożywanego pokarmu. Podczas ciąży wiele kobiet zwraca większą uwagę na zdrowe odżywianie. Bardzo często przyszłe mamy dodatkowo stosują witaminowe suplementy, które w połączeniu ze zdrową dietą mogą powodować przekroczenie wymaganych ilości witamin.

Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach wpływają na wzrost i rozwój płodu. Eksperyment ten, wykazać miał zależność między dietą bogatą w witaminy rozpuszlane w tłuszczach podczas ciąży, a wzrostu masy, spożywania żywności i preferencji pokarmowych potomstwa męskiego u szczura z gatunku Wistar. Wynik badania wskazał niewielką różnicę przy wzroście masy i spożywania pożywienia, okazało się jednak, że badanie miało wpływ na rozwój mózgu i preferencje pokarmowe potomstwa.

Według Dr Harvey Anderson, współautorki badania, bogata w witaminy dieta matki miała wpływ na preferencje pokarmowe potomstwa. Przykładowo, potomek nie miał ochoty na spożywanie słodkich pokarmów - młode osobniki stroniły od cukrowego roztworu, jeżeli ich matki podczas ciąży prowadziły dietę bogatą w witaminy. Dowodzi to, że dieta w trakcie ciąży ma wpływ na preferencje pokarmowe i prawdopodobnie również innych zachowań wśród potomstwa.

- Badania ujawniają, że nadmierne spożycie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach podczas ciąży ma znaczący wpływ na rozwój mózgu u szczurów. Należy jednak zaznaczyć, że etapy rozwoju mózgu szczura różnią się znacznie od etapów rozwoju mózgu ludzkiego. Jednakże, pokazuje to, jak mało wiemy na temat wpływu przyjmowania zwiększonej dawki witamin podczas ciąży na rozwój mózgu u dziecka - mówi Dr Anderson. Sprawdzenie tej zależności u ludzi, pozostaje do ustalenia.

Opracowała: PaulinaWójcik źródło: ScienceNews.pl  

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI