Czy należy wyeliminować cukier z diety?

Edukacja żywieniowa

Nadużywanie cukru może przyspieszać proces starzenia, wywołać choroby krążenia, otyłość a nawet raka. Jednak nie powinniśmy z niego rezygnować.

Niektóre cukry, takie jak glukoza, fruktoza i laktoza występują w owocach, warzywach i innych naturalnych produktach. Niestety, producenci żywności dodają cukier do większości produktów spożywczych. Puszka coca-coli zawiera 7 łyżeczek cukru, a średniej wielkości batonik 6 łyżeczek.

POLECAMY

W magazynie Open Heart ukazały się wyniki badań, z których wynika, że cukier zwiększa ryzyko nadciśnienia dużo bardziej niż sól.

Badania przeprowadzone przez Centers for Disease Control and Prevention (Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom) wskazują na to, że nadużywanie cukru zwiększa ryzyko śmierci z powodu chorób układu krążenia.

W 2013 roku w American Journal of Clinical Nutrition opublikowano badania, z których wynika, że słodzone napoje zwiększają ryzyko otyłości u dzieci, jak i dorosłych.

Czy stajemy się uzależnieni od cukru?

Z takiego założenia wychodzi Dr Robert Lustig, pediatra i endokrynolog z  University of California w San Francisco, autor książki pt. Fat Chance: The Hidden Truth About Sugar (Szansa dla tłuszczu: Ukryta prawda o cukrze).

W 2008 r naukowcy z  Uniwersytetu Princeton odkryli, że szczury, które były na wysokocukrowej diecie, miały objawy odstawienia, jeśli były pozbawione cukru.

Biochemiczka, Leah Fitzsimmons z  Uniwersytetu w Birmingham uważa, że wyeliminowanie cukru z diety jest trudne do osiągnięcia, gdyż zawierają go warzywa, owoce, pieczywo, jajka, alkohol czy orzechy. Zostało by jedynie mięso i tłuszcze, a taka dieta na pewno nie byłaby zdrowa.

Należy też unikać sztucznych słodzików. W czasopiśmie Nature ukazały się wyniki badań, które sugerują, że często prowadzą one do otyłości i cukrzycy. Szybko podwyższają one poziom glukozy oraz hemoglobiny glikowanej we krwi.

Jak zmniejszyć ilość cukru?

  • dodawaj mniej cukru do napojów, naleśników czy omletów
  • zrezygnuj ze słodkich płatków zbożowych
  • zrezygnuj z napojów gazowanych
  • sprawdzaj zawartość cukru na etykietach
  • podczas pieczenia ciasta dodawaj o 1/3 mniej cukru niż w przepisie
  • postaraj się zastępować cukier przyprawami, np. cynamonem, imbirem, migdałami i wanilią

We wszystkim najważniejszy jest umiar.

Zuzanna Kućma źródło: ScienceNews.pl  

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI