Czy fleksitarianizm jest odpowiedzią na wyzwania zdrowotne i dietetyczne?

Diety Otwarty dostęp

Na świecie panuje coraz więcej trendów dietetycznych i żywieniowych. Zwiększa się również liczba osób eliminujących mięso i jego przetwory z jadłospisu. Obecnie najpopularniejszymi dietami roślinnymi są wegetarianizm, weganizm i fleksitarianizm. Dla niektórych osób całkowita rezygnacja z mięsa jest zbyt dużym wyrzeczeniem oraz przysparza wielu trudności w zbilansowaniu diety, więc coraz częściej jako styl odżywiania jest wybierany fleksitarianizm [1]. Ale czy ta dieta jest zgodna z obecnymi zasadami zdrowego żywienia?

POLECAMY

Zalecenia zdrowego żywienia

W 2020 r. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Instytut Badawczy opracował nowe zalecenia zdrowego żywienia w formie Talerza Zdrowego Żywienia oraz dodatku „W 3 krokach do zdrowia”, w których między innymi rekomenduje ograniczenie spożycia mięsa czerwonego i przetworów mięsnych do 500 g tygodniowo. Najnowsze zalecenia zachęcają do zastąpienia mięsa i przetworów mięsnych rybami, jajami oraz wysokobiałkowymi produktami roślinnymi, czyli nasionami roślin strączkowych oraz orzechami [2]. 
Również Światowy Fundusz Badań nad Rakiem (World Cancer Research Fund, WCRF) zaleca ograniczenie mięsa, głównie mięsa czerwonego i przetworzonego do maksymalnie 350–500 g tygodniowo. Do mięs czerwonych należy wołowina, cielęcina, wieprzowina, jagnięcina, baranina, konina i mięso kozie. Termin mięso przetworzone odnosi się do mięsa, które zostało przetworzone poprzez solenie, peklowanie, fermentację, wędzenie lub inne procesy mające na celu wzmocnienie smaku lub wydłużenie terminu przydatności do spożycia. W zależności od sposobu przygotowywania żywności mięso przetworzone może obejmować szynkę, salami, bekon i niektóre kiełbasy, takie jak frankfurterki i chorizo. WCRF nie zaleca całkowitej rezygnacji ze spożycia mięsa, ponieważ jest ono dobrym źródłem żelaza, cynku i witaminy B12. Ale również zwraca uwagę na to, że osoby, które zdecydują się na dietę bezm...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Food Forum w wersji papierowej lub cyfrowej,
  • Nielimitowany dostęp do pełnego archiwum czasopisma,
  • Możliwość udziału w cyklicznych Konsultacjach Dietetycznych Online,
  • Specjalne dodatki do czasopisma: Food Forum CASEBOOK...
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI