Dołącz do czytelników
Brak wyników

Newsy

10 grudnia 2020

Czy 100 ton żywności wystarczy, żeby uratować Święta osób potrzebujących?
Tyle zebrano podczas 24. Świątecznej Zbiórki Żywności, to najniższy wynik od lat, pandemia kolejny raz uderza w najsłabszych.

0 240

Według szacunków Banków Żywności przez 6 dni zbiórki stacjonarnej (23-28 listopada) oraz w sklepie online (www.zbiorkazywnosci.pl) udało się zgromadzić 100 ton produktów spożywczych. To nieporównywalnie niższy od poprzednich lat rezultat – w ubiegłorocznej akcji zebrano ponad 780 ton żywności.

Z powodu pandemii zbiórka miała inną formę niż dotychczas  - w sklepach nie było wolontariuszy, ale jak zawsze produkty można było kupić i włożyć do oznakowanych koszy stojących w okolicy kas. Dodatkowo został uruchomiony charytatywny sklep online, w którym darczyńcy mogli wpłacić dowolną kwotę i „kupić” w ten sposób wirtualne artykuły. W tym roku zbiórka odbywała się po hasłem „Święta godne, a nie głodne”, bo ten szczególny czas każdy powinien móc spędzić w dobrej i spokojnej atmosferze, nie martwiąc się o tak podstawowe rzeczy jak jedzenie. Niestety na chwilę obecną zebrane produkty wystarczą tylko dla części osób, którym pomagają Banki Żywności.

100 ton produktów to oczywiście bardzo dużo i jesteśmy ogromnie wdzięczni wszystkim darczyńcom, którzy wsparli akcję. Ale nasze potrzeby są znacznie większe, ponieważ przekazujemy żywność do ponad 3300 organizacji społecznych, które pomagają setkom tysięcy osób w trudnej sytuacji życiowej. A tych osób przybywa – utrata pracy i źródeł dochodu z powodu pandemii, choroby czy samo pozostawanie w izolacji sprawiają, że w ciężkim położeniu są najsłabsi, którzy już i tak wcześniej borykali się z wieloma problemami. Dlatego zbiórka wciąż trwa – bardzo prosimy o pomoc, każdy gest, każda wpłata się liczy – nasz sklep online www.zbiorkazywnosci.pl nadal działa. Wspólnie możemy zapełnić świąteczne stoły potrzebujących –  mówi Dorota Jezierska, Wiceprezeska Federacji Polskich Banków Żywności.

Zebrana w sklepach żywność jest już w bankowych magazynach, trwa właśnie przygotowanie pierwszej partii paczek, które za chwilę trafią m.in. do osób starszych, chorych, samotnych, w kryzysie bezdomności czy do wielodzietnych rodzin. Przed pracownikami i wolontariuszami Banków intensywny okres, ponieważ Świąteczna Zbiórka się nie kończy i za zebrane pieniądze na bieżąco będą kupowane i dystrybuowane produkty − tak żeby zdążyć przed Świętami.

Chociaż na ten moment wynik akcji jest dużo niższy niż w latach poprzednich, to nie poddajemy się. Spodziewaliśmy się, że bez naszych wolontariuszy – wspaniałych ambasadorów idei będzie nam trudniej pozyskać tak dużo żywności, jak co roku. Ich zaangażowanie jest nieocenione i choć nie mogli być w sklepach, to pomagali nam online – promując zbiórkę, za co bardzo dziękujemy. Działamy więc dalej, pakujemy paczki, praca wre jak w fabryce Św. Mikołaja, bo musimy dotrzeć na czas z pomocą. Zachęcamy gorąco do wsparcia, dokonując wpłaty, należy wybrać Bank Żywności, do którego mają zostać przekazane środki. Dzięki temu ratujemy Święta osób potrzebujących i pomagamy lokalnie, być może komuś, kto mieszka tuż obok. dodaje Dorota Jezierska.

Zbiórce towarzyszy kampania promocyjna w social mediach, której elementem jest spot reklamowy, przygotowany przez agencję Kalicińscy: https://youtu.be/RZVjJJOR2h0. Pomóc można kupując wirtualne produkty w charytatywnym sklepie: www.zbiorkazywnosci.pl  

#####

O Federacji Polskich Banków Żywności

Federacja Polskich Banków Żywności to organizacja pożytku publicznego zrzeszająca 31 Banków Żywności w całej Polsce. Każdy z nich codziennie odbiera z supermarketów niesprzedane, dobre jakościowo produkty, które następnie trafiają do organizacji pomocowych, np. jadłodajni, Domów Pomocy Społecznej, świetlic środowiskowych, noclegowni, hospicjów, domów dziecka czy ośrodków wsparcia dla samotnych matek. Tylko w 2019 r. udało nam się przekazać im 50 tysięcy ton artykułów spożywczych. Poza ratowaniem żywności Federacja zajmuje się edukacją i działaniami mającymi na celu wzrost świadomości ekonomicznych, społecznych i ekologicznych konsekwencji marnowania żywności wśród konsumentów.

WWW
Facebook
Instagram

Przypisy