Częstsze spożywanie jogurtów zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2

Edukacja żywieniowa

Naukowcy chcą przeprowadzić badania kliniczne dotyczące spożywania jogurtów, które prawdopodobnie wpływają na zmniejszenia ryzyka zachorowań na cukrzycę typu 2. Zachęciło ich do tego odkrycie zbawiennego wpływu produktów mlecznych na rozwój tej choroby.

Badania oparły się na zbiorze informacji od ok. 195 tysięcy pracowników służby zdrowia na przestrzeni dekad. Jednakże, z racji tego, że dane do badań pochodziły z badania prospektywnego, naukowcy nie będą w stanie udowodnić, że jedzenie jogurtu zapobiega cukrzycy typu 2. Jedynie badania kliniczne są w stanie to udowodnić.

POLECAMY

Przyczyna cukrzycy

Cukrzyca to choroba, w której organizm nie może przemieniać glukozy w energię, tak jak powinien. Wynika to z faktu niedostatecznej ilości insuliny – hormonu, który pomaga dotrzeć glukozie do komórek i zmienić ją w energię.

Brak leczenia może spowodować tak wysokie stężenia glukozy we krwi, że w rezultacie doprowadzi do uszkodzeń narządów.

2 typy cukrzycy

Istnieją dwa typy cukrzycy: cukrzyca typu 1 i cukrzyca typu 2. Ta pierwsza zazwyczaj jest rozpoznana już w dzieciństwie. Jej powodem jest zniszczenie systemu odpornościowego komórek produkujących insulinę w trzustce. Cukrzyca typu 2 (ok. 95% przypadków cukrzycy) pojawia się, gdy organizm przestaje reagować na insulinę. Trzustka stara się wyprodukować więcej insuliny, ale i to już nie wystarcza, a poziom glukozy idzie w górę. Ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 jest większe u osoby, u której w rodzinie już były takie przypadki, bądź u osoby, która prowadzi niezdrowy tryb życia. Na całym świecie istnieje ok. 366 milionów osób z cukrzycą typu 2. Szacuje się, że do 2030 roku liczba ta wzrośnie do 522 milionów.

Brak związku między spożyciem nabiału a cukrzycą typu 2

W swojej analizie, Fran Hu, profesor żywienia i epidemiologii w HSPH (Harvard School of Public Health) i jego zespół nie znaleźli związku pomiędzy spożywaniem nabiału (ogólnie) a rozwojem cukrzycy typu 2. Później jednak przypatrzyli się spożyciu poszczególnych produktów mlecznych (np. pełne i odtłuszczone mleko, sery, jogurty). Okazało się, że wyższe spożycie jogurtów wiąże się z mniejszym ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2 (nawet po uwzględnieniu wieku, wskaźnika BMI i innych czynników). Co więcej, analiza wykazała, że dzienne spożycie porcji jogurtu (28 g – ok. 2 łyżki kuchenne) zmniejsza ryzyko zachorowania o 18%.

Wcześniejsze badania wykazywały wpływ wapnia, magnezu i kwasów tłuszczowych w nabiale na obniżenie ryzyka zachorowań na cukrzycę typu 2. Dowiodły również wpływ bakterii probiotycznych na poprawę równowagi tłuszczów i przeciwutleniaczy u chorych na cukrzycę typu 2.

Aleksandra Duda źródło: ScienceNews.pl  

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI