Dołącz do czytelników
Brak wyników

Zdrowe odżywianie

14 listopada 2017

Czas dyni, warzywa ukochanego przez pszczoły

245

Dynia należy do warzyw, które powinny trafiać na nasz stół bardzo często, chociażby dlatego, że ma mnóstwo błonnika, cynku, pomaga w zasypianiu, wyrównuje ciśnienie krwi. Warto ją jednak pokochać nie tylko z tych powodów.

POLECAMY

Dynia jest pożyteczna i uwielbiana przez pszczoły. Ma bowiem długi okres kwitnienia a dzięki głębokim kielichom jest naturalnym wodopojem dla tych owadów (zbiera się w nich woda i rosa). Pszczoły często wlatują do kwiatów dyń, szukając właśnie napitku lub nektaru. Choć kwiaty rośliny zamykają się już około południa, to są dla tych owadów bardzo cenne, bo mają jedne z największych nektarników, czyli organów wydzielających nektar. Jeden kwiat może dziennie dawać go nawet w ilości 400 mg, co czyni tę uprawną roślinę bardzo wartościową dla zapylaczy.

Gdy owad wleci do kielicha, wtedy przy okazji obsypywany jest przez opadający z pylników pyłek. Osadza się on na włoskach, którymi pokryte jest ciało pszczoły. Następnie przelatuje ona na inny kwiat, znowu szuka w nim nektaru, a ziarna pyłku opadają na słupek kolejnego kwiatu. Tak następuje zapylanie, które jest konieczne do tego, by powstały dorodne owoce dyni.

W podobny sposób (poprzez zbieranie pyłku i przenoszenie na kwiaty) pszczoły zapylają ponad 87 procent roślin. Dzięki tym owadom owoce i warzywa są większe i smaczniejsze - po zapyleniu plony wzrastają nawet o 50 procent. 

W sumie pszczołom zawdzięczamy aż 4000 odmian warzyw, m.in. pomidory, jabłka, maliny, wiśnie, śliwki, porzeczki, czosnek, oregano i borówki. Dynia jest więc tylko jednym z wielu efektów pracy pszczół.

Przyrządzając listopadowe danie z dyni warto więc pamiętać nie tylko o tradycyjnych walorach zdrowotnych tego warzywa, ale też o tym, że dzięki tej roślinie do pszczół trafia pokarm, a one same odwdzięczają się nam tym samym.

Jeśli chcesz wiedzieć jak także ty możesz pomóc zapylaczom, poznaj program tworzenia miejsc przyjaznych pszczołom na stronie: www.pomagamypszczolom.pl. Możesz się łatwo włączyć, bo wystarczy, że w ogrodzie lub na balkonie posadzisz odpowiednie kwiaty. Tu znajdziesz listę kwiatów przyjaznych pszczołom:  //www.pomagamypszczolom.pl/baza-wiedzy.

Przypisy