Czarne jagody poprawiają widzenie w nocy!

Edukacja żywieniowa

Czarna jagoda, znana również jako borówka amerykańska, to powszechny w Polsce owoc, który posiada całą paletę korzyści zdrowotnych dla naszego organizmu. Spośród wielu zalet czarnych jagód, szczególnie wyróżnia się bardzo korzystny wpływ na ludzki wzrok.

Badania naukowców z Europy oraz Izraela potwierdzają wyjątkowość czarnych jagód, których regularne spożywanie poprawia wzrok zarówno za dnia jak i w nocy. Wszystko dzieje się za sprawą unikalnego związku jaki zawierają czarne jagody, który zwiększa elastyczność i przepuszczalność naczyń włosowatych oka, dzięki czemu poprawiają widzenie w ciemności.

POLECAMY

Na pierwszy rzut oka może to wyglądać jak super moc widzenia w ciemnościach rodem z bajek i książek, jednak to sama prawda, takie są po prostu właściwości tego wyjątkowego owocu. Z kolei według japońskich naukowców, czarne jagody zmniejszają zmęczenie oczu i poprawiają słaby wzrok.

Borówka amerykańska hamuje powstawanie i rozwój wielu chorób oczu takich jak:

  • Zaćma
  • Jaskra

- W całej Japonii, konsumenci kupują małe fiolki soku z jagód, aby poprawić słabszy wzrok oraz zmniejszyć zmęczenie oczu. Większość z naukowców uważa, że substancja zawarta w niebieskim pigmencie borówki jest odpowiedzialna za poprawę wzroku – stwierdza norweska rada borówki amerykańskiej.

Według dr Jamesa Josepha głównego naukowca z Laboratorium Neurobiologii w US Department of Agriculture (USDA) Human Nutrition Research Center, jagody poprawiają żywotność mózgu, serca oraz korzystnie wpływają na układ trawienny. Stwierdza on również, że dzienne spożycie jagód pomaga ludziom w podeszłym wieku spowolnić utratę pamięci oraz jak najdłużej ochronić ich funkcje motoryczne.

Inne badania epidemiologiczne wykazały, że borówki mogą pomóc w ochronie przed zwyrodnieniami mózgu, takimi jak choroba Alzheimera. Poprawia także pamięć krótkotrwałą. Jagodowe antocyjany poprawiają również elastyczność naczyń krwionośnych, zwiększają przepływ krwi, hamują tworzenie się złego cholesterolu oraz chronią przed krzepnięciem. Poza wspaniałymi wartościami zdrowotnymi, borówki amerykańskie są bardzo smaczne i idealne jako przekąska. Borówki niezależnie od spożywanej ilości, powinny znaleźć się zarówno w diecie młodego człowieka jak i w diecie starszych osób.

Damian Nejman źródło: ScienceNews.pl  

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI