Cukrzyca - epidemia XXI wieku! Jak jej zapobiegać?

Dzień walki z cukrzycą 27 czerwca

Newsy

Liczba chorych na cukrzycę na świecie wzrasta. Wynika to ze zmian demograficznych, ale również ze wzrostu odsetka osób otyłych i spadku aktywności fizycznej będących głównymi czynnikami

ryzyka cukrzycy typu 2. W Polsce w 2018 r. było 2,86 mln dorosłych osób chorych na cukrzyce. Osoby chore na cukrzyce stanowiły w 2018 r. 9,1% dorosłej ludności i 3% populacji dzieci i młodzieży. Informowaliśmy o tym w Raporcie NFZ poświęconym cukrzycy bit.ly/CukrzycaNFZ 

Niestety, społeczeństwo nadal w dużej mierze niewiele wie o cukrzycy i lekceważy zalecenia związane ze zdrowym odżywianiem i aktywnością fizyczną!

Z okazji Dnia walki z cukrzycą przypadającym na 27 czerwca, Środa z Profilaktyką w dniu 24 czerwca będzie poświęcona profilaktyce cukrzycy typu 2.

Będziemy informować przez kolejne dni, jak można zapobiegać cukrzycy oraz jak z nią żyć zarówno na naszym FB https://www.facebook.com/akademianfz/ oraz na stronie Akademii NFZ  https://akademia.nfz.gov.pl/sroda-z-profilaktyka/

POLECAMY

W ramach akcji Środa z Profilaktyką zachęcamy do sprawdzenia czy są Państwo w grupie ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2, dlatego udostępnimy „Test czynników ryzyka wystąpienia stanu przedcukrzycowego i niezdiagnozowanej cukrzycy”. Kiedy ostatnio sprawdzaliście swój poziom cukru we krwi? Czy wiecie, że niezdiagnozowana cukrzyca jest bardzo niebezpieczna, jest „cichym zabójcą”!

Będziemy również zachęcać do zmiany nawyków żywieniowych, do wdrożenia „ANTYCUKRZYCOWEJ 10 ZDROWIA” oraz zwrócimy uwagę jak ważne jest czytanie etykiet i bycie świadomym konsumentem z uwagi obecność w żywności nadmiernej ilości cukru.

Zaprosimy również Państwa na wirtualną wystawę plakatów wyłonionych w ramach konkursu „Jak poskromić cukrzycę?” zorganizowanego dla studentów uczelni artystycznych, by zwrócić uwagę na najgroźniejsze powikłania cukrzycy takie jak udar mózgu czy zawał serca. Przez te powikłania chorzy z cukrzycą typu 2, często żyją nawet o 12 lat krócej!

Zapraszamy także do obejrzenia spotu pt. „Cukrzyca - Niebezpieczny związek” udostępnionego dzięki realizatorom, oraz zgodzie wyrażonej przez aktorów p. Jacka Braciaka i p. Agatę Buzek za co serdecznie dziękujemy.

W związku z ograniczeniami związanymi z pandemią COVID-9, akcja Środa z Profilaktyką została przeniesiona została do Internetu.

Na stronie Akademii NFZ można znaleźć informacje, filmy, materiały i broszury dotyczące zarówno archiwalnych jak i planowanych śród.

 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI