Coś dla ducha - Mistrz Mowy Polskiej w Malborku.

Newsy

W poniedziałkowy wieczór 30.09.2019 w Wielkim Refektarzu Muzeum Zamkowego w Malborku odbyła się XIX gala Mistrza Mowy Polskiej.

Decyzją Jury tytuł Mistrza Mowy Polskiej i statuetki Słonecznika otrzymali: Jacek Cygan, Katarzyna Pakosińska, Andrzej Seweryn, Marta Szewczyk.

POLECAMY

W głosowaniu publiczności największe uznanie i tytuł Mistrza Mowy Polskiej Vox Populi uzyskał muzyk, autor tekstów i powieści – Tomasz Organek.

Podczas uroczystości zaprezentowano również pięć placówek zgłoszonych przez członków Akademii Mistrzów Mowy Polskiej do tytułu Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej. Wyróżnienie to przyznawane jest inicjatywom lub placówkom publicznym mających niekwestionowane zasługi w krzewieniu kultury i pielęgnowaniu języka polskiego.  Główną nagrodę otrzymała - redakcja Programu 2 Polskiego Radia. Nominowane też były: Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców UMCS w Lublinie, Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie, Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy na Zamku w Golubiu-Dobrzyniu oraz Stowarzyszenie Działdowska Kuźnia Słowa,  i to właśnie tej ostatniej przypadł tytuł Vox Populi.

Jury Programu corocznie przyznaje wyróżnienie specjalne – Wawrzyn Mowy Polskiej – osobom, których mistrzostwo w posługiwaniu się językiem polskim pozostaje kwestią bezsporną i nie podlega jakiejkolwiek ocenie. W tym roku ceremonia miała charakter wyjątkowy – nie tylko ze względu na postać laureata – został nim Jan Kobuszewski. Była niezwykle wzruszającym hołdem, w świetle informacji o śmierci wielkiego artysty na dwa dni przed ogłoszeniem decyzji jurorów. Podkreślano jednak, że nie jest to nagroda pośmiertna. Została przyznana za życia aktora za całokształt jego dokonań artystycznych.

Na widowni obecni byli Mistrzowie z lat ubiegłych : Barbara Krafftówna, Katarzyna Stoparczyk, Szymon Sendrowski, Adrian Wiśniowski, Krzysztof Jakubiec, Jarosław Gugała, Andrzej Byrt.

W kuluarowych rozmowach wszyscy uczestnicy zgodnie podkreślali, że zdrowie jest najważniejsze, że starają się i w większości prowadzą zdrowy tryb życia co znakomicie wpływa na ich działania, także w życiu zawodowym.

Więcej informacji na: http://www.mistrzmowy.pl/

 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI