Co polska matka wie o zbilansowanej diecie?

Edukacja żywieniowa

Co o zbilansowanej diecie wie polska mama?

Świadomość zasad zbilansowanej diety i stosowanie się do tych reguł jest bardzo istotne, gdyż prawidłowe żywienie odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia. Jak wynika z badań[1] polskie matki w większości posiadają wiedzę na temat prawidłowych nawyków żywieniowych, a 70% kojarzy zbilansowaną dietę z dietą bogatą w produkty zgodne z Piramidą Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. – Tak wysoki procent świadomych matek jest niezwykle ważny, gdyż właściwe żywienie jest jednym z kluczowych czynników wpływających na prawidłowe funkcjonowanie organizmu, a także może prowadzić do zmniejszenia ryzyka rozwoju chorób takich jak na przykład cukrzyca lub otyłość. Zbilansowana dieta powinna być przede wszystkim bogata w różnorodne produkty. Warto, aby posiłki były tak skomponowane, żeby dostarczyć organizmowi niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania składników odżywczych – dodaje dr Katarzyna Stoś, prof. nadzw. Instytutu Żywości i Żywienia.

POLECAMY

Regularność posiłków

Ponad połowa (56%)[2] badanych mam zdaje sobie sprawę, że zbilansowana dieta wiąże się ze spożywaniem 5 posiłków dziennie. Regularność i właściwe proporcje są bardzo ważne w zbilansowanej diecie. – Regularne posiłki mają pozytywny wpływ na metabolizm oraz zapewniają prawidłowy poziom cukru we krwi. Dlatego ważne jest, aby dbać o ich regularność i właściwe proporcje, najlepiej jeśli dzienne menu rozłożymy na 5 posiłków w odstępach 3-4 godzinnych – mówi profesor Stoś.

Miejsce warzyw i owoców w diecie

Blisko połowa (48%) badanych kobiet[3] poprawnie sklasyfikowało warzywa i owoce jako podstawowy element zbilansowanej diety. W 2016 roku Instytut Żywności i Żywienia (IŻŻ), wprowadził zmiany do Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. Przed zmianą Piramidy u jej podstaw znajdowały się produkty zbożowe, a w zmienionej wersji ich miejsce zajęły warzywa i owoce. – Zgodnie z zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia, warzywa, owoce i przetwory z nich pochodzące, powinny stanowić większość tego, co zjadamy w ciągu dnia. Dziennie należy spożywać minimum 400 g warzyw i owoców, podzielonych na 5 porcji, a jedną z nich stanowić może szklanka (200 ml) soku. Owoce, warzywa i soki to cenne źródło witamin, mikro- i makroelementów oraz innych substancji o działaniu antyoksydacyjnymdodaje profesor Stoś.

Śniadanie ważnym posiłkiem dnia

Spośród badanych matek[4], 98% spożywa śniadanie codziennie, a co piąta matka, deklaruje również, że codziennie do śniadania spożywa sok. – Śniadanie jest bardzo ważnym posiłkiem dnia i nie należy o nim zapominać. Zbilansowane śniadanie powinno składać się z białka zawartego w produktach mlecznych, błonnika, witamin i składników mineralnych pochodzących z produktów pełnoziarnistych oraz porcji warzyw i owoców. Sok może być szybkim rozwiązaniem na uzupełnienie witamin cennych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Na przykład szklanka soku pomarańczowego (200 ml), także tego pasteryzowanego, dostępnego w kartonie, dostarcza ok. 50-60% dziennego zapotrzebowania na witaminę C. Tak skomponowane śniadanie dostarczy cennych składników odżywczych oraz doda energii na cały dzień – podkreśla profesor Stoś.

Wiedzą, ale czy stosują?

Wyniki badań wskazują, że świadomość zasad zbilansowanej diety rośnie. Jednak te same badania[5] pokazują, że część mam ma problem z określeniem miejsca produktów mlecznych lub mięsa w diecie. – Takie rozbieżności mogą świadczyć o tym, że wiedza żywieniowa i świadomość żywieniowa społeczeństwa nie ma niekiedy swoich realnych odniesień do codziennej praktyki. Dlatego edukacja w zakresie zasad prawidłowego żywienia jest niezwykle istotna. Zdrowie jest jednym z najważniejszych czynników warunkujących jakość życia, a zbilansowane żywienie ma kluczowe znaczenie zarówno dla utrzymania zdrowia na dobrym poziomie, jak i jego poprawy – tłumaczy prof. dr hab. Krystyna Gutkowska – Dziekan Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW.


[1] Ibidem

[2] Ibidem

[3] Ibidem

[4] Ibidem

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI