Chleb – fakty i mity

Newsy

Odżywia cały organizm, wzbogaca codzienny jadłospis w niezbędne składniki odżywcze, a przede wszystkim syci – chleb towarzyszy człowiekowi od tysięcy lat.

Na przestrzeni wieków zmieniał się jak ludzie i otaczający ich świat. Chleb stał się pokarmem nie tylko pożywnym, ale również zdrowym. Krąży na jego temat wiele informacji. Oto niektóre fakty i mity na temat chleba:

Chleb na diecie odchudzającej – czy można go jeść?

Popularne diety białkowe przyzwyczaiły nas do myślenia, że nie da się schudnąć jedząc pieczywo. Dlatego chleb jest jednym z tych produktów, które odstawiamy w trosce o sylwetkę. Czy słusznie?

MIT: By schudnąć, trzeba całkowicie zrezygnować z chleba.

POLECAMY

Pieczywo jest źródłem nie tylko węglowodanów, ale też wielu witamin, minerałów i substancji, które mogą pomóc w utracie wagi. Przykładowo chleb (szczególnie pełno­ziarnisty i razowy) zawiera niezwykle istotny w procesie odchudzania błonnik, który m.in. wspomaga trawienie i przedłuża uczucie sytości.

FAKT: By schudnąć, nie trzeba całkowicie eliminować chleba z diety, a jedynie mądrze wybierać te rodzaje, które pomogą w utracie wagi.

Dla naszej diety istotne jest przede wszystkim to, po jakie pieczywo sięgamy na co dzień. Chleb z białej, oczyszczonej mąki pszennej z niską zawartością błonnika oraz słodkie bułki i wypieki cukiernicze nie przyczynią się do zrzucenia kilogramów. Jeśli chcemy, by odchudzanie było skuteczne, wybierajmy pieczywo:

• żytnie, razowe, pełnoziarniste (np. Chleb Razowy, Chleb Pełnoziarnisty, Chleb Żytni, Chleb Bielański) – zawierają dużo błonnika, a także dzikie drożdże i szczepy bakterii mlekowych, które poprzez stymulację perystaltyki jelit, oczyszczanie organizmu z toksyn i pobudzanie trawienia korzystnie oddziałują na układ pokarmowy;

• z dodatkiem ziaren (np.: Grahamka Słonecznikowa, Bułka Rustiko, Chleb Magnat) – są źródłem kwasów omega-3 i omega-6 wspierających układ nerwowy i krwionośny. Mózg i serce będą pracowały wydajniej i sprawniej.

• bogate w błonnik (np.: Chleb Gruboziarnisty, Chleb Hetman, Chleb ProBody) – zapewniają uczucie syto­ści na dłużej, dzięki czemu pomagają uwolnić się od nawyku podjadania. Szczególnie cenny dla organizmu jest beta-glukan. Ten rodzaj błonnika rozpuszczalnego w wodzie występuje m.in. w ziarnach owsa, a wśród jego właściwości wymienia się redukcję poziomu cho­lesterolu we krwi, stymulację układu immunologicz­nego, usprawnienie perystaltyki jelit oraz obniżenie indeksu glikemicznego potrawy. Źródłem beta-glu­kanu jest Bułka Beta IG (49) o obniżonej wartości kalorycznej, która łączy w sobie walory smakowe kajzerki ze zdrowotnymi właściwościami ciemnego pieczywa.

Czy pieczywo chrupkie jest zdrowe i dietetyczne?

Wiele osób na diecie sięga po chrupkie pieczywo. Czy jednak suche i lekkie płatki chlebowe są tak dietetyczne, jak się powszechnie uważa?

MIT: Chrupkie pieczywo jest mniej kaloryczne niż zwykłe.

To prawda, że jedna kromka chrupkiego pieczywa ma mniej kalorii niż kromka chleba (np. razowca). Jednak należy pamiętać, że chrupki są znacznie lżejsze niż zwy­kły chleb. W przeliczeniu na 100 g okazują się bardziej kaloryczne (około 360 kcal/100 g) niż Chleb Razowy (201 kcal/100 g) czy Chleb Wieloziarnisty (262 kcal/100 g). Mają też wyższy indeks glikemiczny. Oznacza to, że po kromce chrupkiego chleba poziom cukru w naszym organizmie szybko się podniesie, ale również szybko opadnie. Prędzej odczujemy głód i szybciej sięgniemy po kolejny posiłek.

 FAKT: Chrupkie pieczywo nie jest odchudzające.

Chleb tego typu może wspomóc dietę jedynie jako przekąska, zamiast bardziej kalorycznego ciastka czy chipsów. Całkowite zastąpienie nim tradycyjnego pie­czywa nie ma większego sensu i nie będzie korzystne dla odchudzania.

Czy diabetycy mogą jeść chleb?

Dieta diabetyków i osób zagrożonych cukrzycą bardzo często kojarzona jest z koniecznością całkowitego wyklu­czenia węglowodanów. Nie chodzi jednak o wszystkie cukry, ale o te proste, które można znaleźć w słodyczach, ciastkach, miodzie, konfiturach i innych owocowych przetworach.

Wśród produktów niebezpiecznych dla diabetyków jest też białe pieczywo – bułki i chleb pszenny z wysoko oczysz­czonej, ubogiej w błonnik i składniki odżywcze mąki.

MIT: Chorując na cukrzycę, nie można jeść chleba.

Diabetycy nie powinni całkowicie rezygnować z pie­czywa. Potrzebują błonnika, który reguluje glikemię. Jest on istotny także przy trawieniu. Ponadto normuje cholesterol i pomaga w utrzymaniu stałej wagi. Ułatwia więc zachowanie kontroli nad chorobą. Diabetycy i osoby zagrożone cukrzycą muszą jednak pamiętać, by wybierać pieczywo o niskim wskaźniku IG, zawierające węglo­wodany złożone, wypiekane z mąki: razowej, żytniej, pełnoziarnistej, owsianej. Takie produkty zapewniają powolne uwalnianie glukozy (a więc są bezpieczne dla cukrzyków).

FAKT: Diabetycy mogą jeść pieczywo o niskim indek­sie glikemicznym.

Indeks glikemiczny (IG) to wskaźnik klasyfikujący pro­dukty na podstawie tego, jak wpływają na poziom glu­kozy we krwi w 2–3 godziny po ich spożyciu. Im wyższy poziom glukozy, tym wyższy wskaźnik i tym gorzej dla cukrzyka.

Diabetycy powinni unikać pieczywa o IG wyższym niż 55. Najniższymi parametrami cechują się m.in.: Chleb Czystoziarnisty (wypiekany z samych ziaren, bez udziału mąki, o wartości IG (21,3),Chleb Pełnoziarnisty IG (38,3), Chleb IG (54) oraz te, które mają dużo białka i błonnika pokarmowego np. Chleb ProBody IG (33,5),Bułka Beta IG (49). Chleby o niskim (IG) dostępne są w piekarniach  stacjonarnych Putka, a także na www.putkaonline.pl

Czy można mrozić chleb?

Mrożenie to jeden ze sposobów przedłużania świeżości produktów spożywczych. Zapobiega rozwojowi pleśni i czerstwieniu. Ale czy chleb poddany takiemu procesowi nadal jest zdrowy?

MIT: Mrożenie chleba jest niezdrowe.

Mrożenie pozwala na zachowanie zarówno wartości odżywczych, jak i witamin oraz minerałów zawartych w pieczywie.

FAKT: Chleb można mrozić bez utraty jego warto­ści odżywczych.

Pieczywo najlepiej rozmrażać w temperaturze pokojowej. Kajzerki rozmrażają się około pół godziny. Chleb (cały bochenek) potrzebuje na to około 3–4 godzin.

Chleb a dieta bezglutenowa

Z roku na rok wzrasta świadomość społeczna na temat celiakii i nietolerancji glutenu. Wciąż można jednak spo­tkać się z powielaniem nieprawdziwych informacji na temat chorób tego typu i samego glutenu.

MIT: Osoby chore na celiakię nie mogą jeść pieczywa.

Czym właściwie jest gluten? To substancja zbudowana z dwóch typów białek – gliadyny i gluteniny. W połaczeniu z wodą gluten nadaje ciastu elastyczność, a wypieki są dzięki niemu pulchne. Gluten występuje np. w pszenicy, jęczmieniu, życie i owsie. Powoduje on reakcję alergiczną m.in. u osób cierpiących na celiakię (chorobę autoim­munologiczną o podłożu genetycznym). Nie znaczy to jednak, że osoby z nietolerancją glutenu i chore na celiakię muszą całkowicie zrezygnować z pieczywa.

FAKT: Można kupić pieczywo bezglutenowe bezpieczne dla chorych na celiakię.

Piekarnie Cukiernie Putka oferują wiele takich produk­tów, np.: Bezglutenowe Bułki z Ziarnami, Bezglutenowy Chleb Rustykalny, Bezglutenowy Chleb Owsiany czy też nowość w ofercie Bezglutenowy Chleb ze Słonecznikiem. Wielbiciele łakoci oraz wytrawnych smaków mogą też zakupić bezglutenowe ciasta, ciasteczka i przekąski.

Wszystkie bezglutenowe wyroby Piekarni Cukierni Putka oznaczone są licencjonowanym znakiem Przekreślonego Kłosa nadanym przez Polskie Stowarzyszeni Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej, a kupić można je zarówno w piekarniach stacjonarnych, jak i online na:

 www.putkabezglutenu.pl

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI