Chirurgiczne leczenie otyłości zmniejsza ryzyko śmierci 5 -10 lat po operacji

Edukacja żywieniowa

Zgodnie z wynikami opublikowanymi w magazynie JAMA osoby, które poddały się operacji mającej na celu zmniejszenie otyłości mają mniejsze ryzyko śmierci w przeciągu 5–10 lat od zabiegu niż te, które nie poddały się operacji.

Chirurgia bariatryczna pomaga osobom otyłym. Podczas zabiegu wykonuje się jedną z trzech procedur:

POLECAMY

  1. Bypass żołądka – jest to najpopularniejsza procedura podczas, której żołądek dzielony jest na małą część górną oraz dużą część dolną. Następnie zszywa się mniejszą jego część z pętlą jelita cienkiego, przez co pacjent będzie spożywał mniejsze ilości jedzenia.
  2. Opaska żołądkowa – jest ona nadmuchiwana i umieszczana w górnej części żołądka zmniejszając tym samym jego objętość.
  3. Rękawowa resekcja żołądka – polega ona na usunięciu 80% powierzchni żołądka

Poprzednie badania łączyły operację bariatryczną ze zmniejszeniem wagi ciała, poprawą jakości życia oraz zmniejszeniem ryzyka zachorowania na choroby związane z otyłością. W listopadzie tamtego roku magazyn „Medical News Today” opublikował wyniki badań mówiących o tym, że operacyjne leczenie otyłości jest bardzo efektywną metodą pozwalającą przeciwdziałać zachorowaniu na cukrzycę typu 2.

Istnieje także coraz więcej badań potwierdzających zmniejszenie śmiertelności wśród osób otyłych właśnie dzięki chirurgii bariatrycznej.

Jednak dr David E. Arterburn uczestniczący w tym eksperymencie mówi, że należy zauważyć, że dotychczas wśród osób poddawanych badaniom było niewiele takich, które cierpiałyby na choroby związane z otyłością oraz to że większość z uczestników to kobiety. W związku z tym nie są znane długoterminowe prognozy efektów jakie miała operacja na osoby z tymi chorobami.

Wyniki mogą mieć szersze znaczenie w ogólnym zachęcaniu do zrzucenia wagi

Dr Arterburn wraz z zespołem postanowił przeprowadzić badania na 2 500 uczestników - z czego 74% to mężczyźni - którzy przeszli zabiegi bariatryczne w latach 2000-2001.

Średni wiek pacjentów wynosił 52 lat, a wskaźnik masy ciała BMI 47. Pacjenci zostali poddani następującym zabiegom:

  • bypass żołądka – 74% uczestników
  • opaska żołądkowa – 10% uczestników
  • rękawowa resekcja żołądka – 1% uczestników
  • inna metoda chirurgii bariatrycznej – 1% uczestników

Naukowcy porównali lata życia pacjentów po operacji z 7 642 osób, które nie poddały się zabiegowi. Średnia ich wieku wynosiła 52 lata, a wskaźnik BMI 46.

Około 55% pacjentów poddanych operacji chorowało na cukrzycę, natomiast pozostali cierpieli na takie choroby związane z otyłością jak choroby serca, nadciśnienie oraz artretyzm.

W przeciągu 14 lat od eksperyment zmarło 263 pacjentów po operacji oraz 1 277 osób, które nie były poddane zabiegowi.

Po roku szacunkowa śmiertelność pacjentów po zabiegu wynosiła 2,4% natomiast wśród pozostałych 1,7% co oznacza, że operacja nie zmniejsza ryzyka zgonu w rok po jej przeprowadzeniu.

Jednak wśród pacjentów po operacji po 5 latach procent umieralności wynosił 6,4% a po 10 latach 13,8%. W grupie osób nie poddanych operacji po 5 latach procent ten wynosił 10,4% a po 10 latach 23,9%. Wyniki te potwierdzają, że zabiegi bariatryczne wydłużają długość życia pacjentów.

Dr Arterburn powiedział: - Wyniki naszych badań mogą zachęcić do zrzucenia wagi. Badania pokazują, że ludzie z niższym wskaźnikiem BMI żyją dłużej, nie ma natomiast dowodów na to, że operacje, leki, dieta czy ćwiczenia przedłużają długość życia. Jednak wyniki naszych badań razem z innymi podobnymi eksperymentami mogą sprawić żeby tak się stało.

Mimo tego iż wiele badań łączy operacje bariatryczne z korzyściami zdrowotnymi to wyniki badań opublikowane w magazynie Neurology w październiku wskazują na zależność między zabiegiem a niedociśnieniem wewnątrzczaszkowym powodującym silne bóle głowy.

Paulina Osowska źródło: ScienceNews.pl  

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI