Buraki korzystnie wpływają na zdrowie sportowców

Edukacja żywieniowa

zdrowie sportowców i pacjentów z niewydolnością serca. Niedoceniany i często pomijany burak, zawiera wiele właściwości leczniczych, które są bardzo cenne dla zdrowia.

Sekret zwycięstwa

Drużyna piłkarska - Auburn University, przed każdym meczem przeprowadza prosty rytuał, którego głównym składnikiem jest… burak. Piłkarze wypijają świeży koncentrat lub sok z buraka, którego właściwości poprawiają ich wyniki sportowe.

POLECAMY

Profesor kinezjologii w Kansas State University – David Poole ma podobne zdanie co piłkarze: - Nasze badania, opublikowane w czasopiśmie „Journal Physiology” w 2013 roku wykazały, że azotan zawarty w koncentracie z buraka zwiększa przepływ krwi do mięśni szkieletowych podczas wysiłku.

Najnowsze badania naukowców, zatytułowane: „Mikronaczyniowe ciśnienia tlenu w mięśniach, składają się z różnych rodzajów włókien: Wpływ suplementacji azotanami" stanowią podstawę tezy, że sok z buraków korzystnie wpływa na piłkarzy poprzez zwiększenie przepływu krwi do włókien mięśniowych, wywołując szybko-skurcz, który odpowiedzialny jest za tzw. bieganie wybuchowe, szczególnie ważne dla sprinterów i piłkarzy. Badanie zostało wykonane przez naukowców: Davida Poole, Scotta Fergusona, oraz Tymoteusza Müscha.

Burak dobry na niewydolność serca

Poza poprawą wyników sportowych, badania wykazały również, że sok z buraków może znacznie poprawić jakość życia pacjentów z niewydolnością serca.

Spożywanie soku z buraków spowodowało o 38% wyższy przepływ krwi do mięśni szkieletowych podczas wysiłku. - Na każdego piłkarza w Stanach Zjednoczonych przypada wiele tysięcy pacjentów z niewydolnością serca, którzy mogliby skorzystać z tej terapii - powiedział Poole.

Korzyści z buraków w szczególności pochodzą z zawartego w nich azotanu. „Niewydolność serca jest chorobą, w której dostawy tlenu do poszczególnych tkanek są małe, zwłaszcza praca mięśni szkieletowych jest osłabiona, przez co zmniejszone są zdolności do poruszania kończynami. Bardzo ciężko w takiej sytuacji być aktywnym fizycznie, a najlepszą terapią dla tych pacjentów jest jak największy ruch. Zwiększenie dostaw tlenu do kończyn, poprzez właściwości zawarte w burakach, może zapewnić poprawę jakości życia pacjentów" - powiedział David Poole z Kansas State University.

Damian Nejman

źródło: ScienceNews.pl

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI