Brak kwasów tłuszczowych w rozwoju mózgu

Edukacja żywieniowa

Według ostatnich raportów sporządzonych przez naukowców z UCI Irvine, kwasy tłuszczowe zawarte w tranie wpływają korzystnie nie tylko na serce, ale także na rozwój mózgu.

Badania neurobiologów z UCI opublikowane w The Journal of Neuroscience dowodzą, że niedobory żywieniowe w postaci kwasów tłuszczowych zawartych w rybach i innych produktach spożywczych mogą ograniczyć wzrost mózgu podczas rozwoju płodowego i we wczesnym okresie życia. Profesor neurobiologii i zachowań Susana Cohen-Cory wytłumaczyła jak deficyty w tak zwanych n-3 wielonienasyconych kwasach tłuszczowych powodują zmiany molekularne w dojrzewającym mózgu.

POLECAMY

- Ograniczają one wzrost neuronów i synaps, które się w nim łączą - mówi. Kwasy o  których mowa, są prekursorami kwasu dokozaheksaenowego (DHA), który odgrywa kluczową rolę w tworzeniu centralnego układu nerwowego. Naukowcy UCI przeprowadzili badanie na żeńskich osobnikach żab i kijanek. W swym doświadczeniu obserwowali jak niedobór DHA tkanki mózgowej ogranicza rozwijanie się neuronów i zmniejsza liczbę synaps żywotnych przewodów, które pozwalają neuronom komunikować się ze sobą. - Dodatkowo kiedy dieta matek z niedoborem DHA zmieniono na bogatą w kwasy tłuszczowe- rozwój neuronów i synaps wzrósł i wrócił do normy w następnym pokoleniu kijanki - stwierdza Cohen Cory.

Przedmiotem badań naukowców z UCI stała się afrykańska żaba Platana szponiasta. Przyczyną były przede wszystkim półprzezroczyste embriony, rozwijające się poza organizmem matki. Fakt ten znacznie ułatwił obserwację dynamicznych zmian neuronów i ich połączeń synaptycznych w nienaruszonych, żywych organizmach już od momentu zapłodnienia.

DHA jest niezbędny przede wszystkim dla oczu płodu, głównie w okresie ostatnich trzech miesięcy ciąży. Kwasy są koncentrowane w światłoczułych komórkach tylnej części gałki ocznej, stanowiąc aż 50% całkowitej ilości lipidów każdej siatkówki i aż 10 do 15% w korze mózgowej.

DHA występuje głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego jak jaja, mięso i ryby (makrela, śledź, łosoś, pstrąg, sardynki). Jest także obecny w orzechach, nasionach i produktach pełnoziarnistych. Kwasy znajdują się także w mleku matki i są niezbędne w rozwoju umysłowym dziecka przez pierwsze cztery miesiące życia.

Opracowała: Marta Laburda źródło: ScienceNews.pl  

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI