Awokado obniżaja cholesterol i ryzyko chorób serca

Edukacja żywieniowa

Awokado pochodzą z centralnej części Ameryki Południowej i Meksyku. Te niezwykłe owoce poleca wielu dietetyków, są bogate w wiele składników odżywczych, między innymi potas, kwas oleinowy, likopen, kwas foliowy i luteinę. Nowe badania dają kolejny powód dla uwzględnienia awokado w naszej diecie.

Awokado a cholesterol

Według badań opublikowanych w styczniowym wydaniu Journal of the American Heart Association regularne spożywanie awokado przyczynia się do zmniejszenia ryzyka chorób układu krwionośnego.

POLECAMY

W badaniach wzięło udział 45 osób z nadwagą lub otyłością. Przez 5 tygodni badani stosowali dietę o niskiej albo średniej zawartości tłuszczu lub dietę z awokado. Dieta z awokado zawierała jedno świeże awokado odmiany Hass dziennie. Natomiast dieta o średniej zawartości tłuszczu zawierała tłuszcze o wysokiej zawartości kwasu oleinowego w takiej ilości, jaką jedno awokado ma jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. Przez cały okres trwania badania u osób uczestniczących monitorowano poziom cholesterolu.

Rezultaty wykazały, że największy spadek w poziomie cholesterolu odnotowano u osób, które stosowały dietę zawierającą awokado, a najmniejszy u osób stosujących dietę wysokotłuszczową. Dowodzi to pozytywnego wpływu awokado na prawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego i serca.

Szkodliwe działanie cholesterolu

Stan, kiedy poziom cholesterolu we krwi jest zawyżony, nazywamy dyslipidemią. Wiadomo, że cholesterol szkodzi naszym naczyniom krwionośnym przez odkładanie się w nich i zmniejszanie ich świateł. Jego zawyżony poziom odpowiada za rozwój choroby wieńcowej i może doprowadzić do zawału serca lub udaru mózgu.

Choroby serca znajdują się w czołówce przyczyn śmierci. Ważne jest by regularnie sprawdzać poziom cholesterolu we krwi. Nie można też lekceważyć wpływu diety na stan naszego organizmu, dobrze jest kontrolować dietę i spożywać wartościowe posiłki, które pomagają chronić układ krwionośny. Dlatego tak ważne są badania nad oddziaływaniem spożywanych przez nas produktów na nasz zdrowie.

Agnieszka Muciek – Szewczyk źródło: ScienceNews.pl  

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI