Aktywność fizyczna w ciąży

Newsy

Aktywność fizyczna w ciąży to kwestia wzbudzająca wiele dyskusji i komentarzy. W rozmowach na ten temat często ścierają się stanowiska zwolenników trzymania kobiety pod kloszem i odradzania jakiegokolwiek wysiłku z opinią osób uznających, że ciąża to nie choroba i przyszła mama może ćwiczyć bez ograniczeń. Tymczasem prawda leży dokładnie pośrodku – jeżeli lekarz nie widzi przeciwwskazań, a ciężarna dobrze się czuje, to może być ona aktywna przez całe 9 miesięcy. Jak ćwiczyć w ciąży i na co zwrócić szczególną uwagę? Wskazówek udziela położna Karolina Laskowska, ekspert marki Mama i ja.

Aktywność fizyczna w ciąży niesie ze sobą wiele korzyści dla przyszłej mamy. Przede wszystkim poprawia samopoczucie, utrzymuje ją w dobrej kondycji i pomaga lepiej przygotować się do trudów porodu. Uprawianie sportu pozwala również szybciej wrócić do formy po okresie połogu. Ważne jest jednak, aby rodzaj i intensywność ćwiczeń dostosowywać do stanu zdrowia, kondycji i samopoczucia kobiety, a także unikać sportów kontaktowych czy w jakikolwiek inny sposób zagrażających mamie i dziecku. Istotne jest również, aby przed rozpoczęciem aktywności skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym, bo istnieje grupa czynników ryzyka, które wykluczają ćwiczenia w stanie błogosławionym. Należą do nich na przykład krwawienia, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca ciążowa, choroby serca i płuc czy też przodujące łożysko. Szczególnie uważne muszą być również panie, które spodziewają się bliźniaków bądź trojaczków – wyjaśnia ekspert marki Mama i ja.

POLECAMY

Karolina Laskowska – położna z wieloletnim doświadczeniem, na co dzień wpierająca młode mamy

Fot. Mama i ja

I trymestr – ćwicz oddech i dbaj o postawę

Jeżeli lekarz prowadzący nie widzi przeciwwskazań do wykonywania ćwiczeń i ciężarna ma od niego zielone światło, to może ona być aktywna niemal przez cały okres ciąży. W pierwszych tygodniach zalecane są przede wszystkim spacery, pływanie i delikatne rozciąganie. Ważne jest, aby podczas wysiłku tętno nie przekraczało 140 uderzeń na minutę. Ponadto niewskazane są wszelkie ćwiczenia na mięśnie brzucha. W I trymestrze dobrze jest skupić się na ćwiczeniach oddechowych i korygujących niewłaściwą postawę ciała, a także w szerokim zakresie trenować ręce oraz nogi. Pozwoli to w kolejnych miesiącach uniknąć bólu kręgosłupa i niepotrzebnego przeciążania, wyjaśnia położna, ekspert marki Mama i ja. Dobrym pomysłem na początku ciąży jest skonsultowanie się z profesjonalnym trenerem lub zapisanie się na zajęcia dedykowane przyszłym mamom. Taki specjalista pomoże dobrać ćwiczenia do możliwości kobiety i poinstruuje ją, jak wykonywać je w prawidłowy i bezpieczny sposób. Bardzo ważne podczas ćwiczeń jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Dla kobiet w ciąży zalecana jest niskozmineralizowana, niegazowana woda źródlana, np. Mama i ja.

II trymestr – czas na mięśnie dna miednicy

Większość ciężarnych wspomina II trymestr jako najprzyjemniejszy okres stanu błogosławionego. Zwykle mijają wtedy dokuczliwe nudności i osłabienie, a brzuszek nie jest jeszcze tak duży, jak w ostatnich tygodniach. Jest to idealny czas na urozmaicenie ćwiczeń i rozpoczęcie pracy nad mięśniami dna miednicy, które pełnią niezwykle ważną rolę podczas porodu. Standardowo przyjmuje się, że idealna liczba treningów w II trymestrze ciąży to trzy w tygodniu. Jeżeli jednak przyszła mama czuje się dobrze i lekarz nie zalecił większej ostrożności, to może ona ćwiczyć nawet codziennie. W tym okresie dobrze jest do wcześniejszych ćwiczeń dodać wykroki, krążenia biodrami i przysiady. Świetnym rozwiązaniem są również czynności z dużą piłką gimnastyczną, mówi specjalista marki Mama i ja. W grupie aktywności, których nie powinno się wykonywać w II trymestrze ciąży są natomiast intensywne podskoki, ćwiczenia w pozycji leżącej i angażujące mięśnie brzucha. Lepiej również zrezygnować z jazdy na rowerze czy rolkach po nierównym terenie, a także z uprawiania sportów narażających przyszłą mamę na niedotlenienie, takich jak wspinaczka, czy nurkowanie, dodaje położna Karolina Laskowska.

III trymestr – przygotowanie do wielkiego dnia

Ostatnie miesiące ciąży to czas, kiedy przyszła mama powinna maksymalnie skupić się na przygotowaniach do porodu. Dotyczy to również ćwiczeń i wybierania takich aktywności, które pomogą jej cały proces przejść łatwiej i szybciej. Mowa tutaj przede wszystkim o ćwiczeniach oddechowych, relaksacyjnych i rozluźniających mięśnie. Dobrze jest także włączyć do treningu krążenie nadgarstkami oraz zginanie palców stóp i dłoni, które poprawiają ich ukrwienie i mogą zapobiec tworzeniu się żylaków czy opuchlizny. W III trymestrze ciąży bardzo ważne jest, aby nie wykonywać ćwiczeń w pozycji stojącej ani leżąc na brzuchu czy na wznak. Może to bowiem mieć niebezpieczne konsekwencje zarówno dla kobiety, jak i rozwijającego się w niej dziecka. W ostatnich tygodniach ciąży istotne jest również zwracanie uwagi na swoje samopoczucie i zaniechanie ćwiczeń, jeżeli przyszła mama czuje się osłabiona lub znużona. Czasem lepiej zaufać swojemu organizmowi i przełożyć trening na inny dzień niż ryzykować niepotrzebny stres lub wizytę u lekarza, dodaje ekspert marki Mama i ja.

Umiarkowana aktywność z zachowaniem zdrowego rozsądku jest wskazana przez cały okres ciąży – pozytywnie wpływa zarówno na kobietę, jak i maluszka. Podczas wykonywania ćwiczeń nie można jednak zapominać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Warto mieć zawsze pod ręką  butelkę niegazowanej wody źródlanej dostosowanej do potrzeb kobiet w ciąży np. Mama i ja i pilnować, aby systematycznie i na bieżąco uzupełniać płyny.

 

Woda źródlana Mama i ja

Cena:

1,5 L – cena: 2 zł

0,5 L – cena: 1,50 zł

0,33 L – cena: ok.1,2 zł

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Firma WOSANA S.A., jako producent wiodącej wody źródlanej dedykowanej dzieciom, kobietom w ciąży oraz karmiącym mamom -  Mama i ja, szczególne znaczenie przypisuje inicjatywom propagującym ideę rodzicielstwa i wspierającym rozwój dzieci. Początki firmy WOSANA sięgają 1991 roku, jej siedziba mieści się w Andrychowie. Najwyższą jakość produktów zapewnia wdrożony przez firmę system zarządzania bezpieczeństwem żywności zgodny z międzynarodową normą EN ISO 22000: 2005. Mama i ja, woda obecna na rynku od roku 1998, posiada pozytywną opinię Centrum Zdrowia Dziecka. Produkt dostępny jest w sieciach handlowych: Lidl, Makro, Tesco, Kaufland, Netto, Carrefour, Selgros, Auchan, Żabka oraz w  e-sklepach dodomku.pl, frisco.pl oraz bdsklep.pl.

WOSANA S.A.

PRODUCENT SOKÓW, NAPOJÓW I WÓD ŹRÓDLANYCH

WOSANA SPÓŁKA AKCYJNA

z siedzibą w Andrychowie przy ul. Batorego 35a, 34-120 Andrychów

tel. 033/ 873 41 51

fax 033/ 873 41 53

e-mail: marketing@wosana.pl

www.wodadladziecka.pl   

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Karolina Laskowska

Położna z ponad 20-letnim doświadczeniem. Wiedzę w zakresie położnictwa zdobywała w Studium Medycznym w Gnieźnie oraz na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Ukończyła również studia podyplomowe w zakresie pedagogiki i nauczania. Od 10 lat pracuje w opiece okołoporodowej i pomaga przyszłym rodzicom odkrywać tajemnice macierzyństwa, dobrze przygotować się do porodu oraz roli rodzica. Od lat udziela się jako ekspert na konferencjach dla przyszłych mam. Doświadczenie zdobywała także we wspólnym projekcie z Anną Maruszeczko „Mama rozmawia”. Ta akcja zapoczątkowała trend tworzenia spotkań dla przyszłych mam. Założycielka pierwszej, największej bezpłatnej Szkoły Rodzenia oraz Centrum Opieki Okołoporodowej w Polsce.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI