Aktywność fizyczna - Czy możemy mieć jeszcze jakieś wymówki?

Materiał edukacyjny kampanii NFZ

Newsy

Uprawianie sportu ma znaczący wpływ na jakość ich życia pod względem kondycji fizycznej, ale również wpływa na emocje. Poprawia samopoczucie, rozładowuje stres, jest formą rozrywki i okazją do zawarcia nowych znajomości. Doskonale o tym wiedzą bohaterowie filmu przygotowanego w ramach programu 8 Tygodni do zdrowia.

Nie ważne jakie przeciwieństwa stają im na drodze, oni nie poddają się. Mowa o Kindze Dróżdż oraz Adrianie Castro!

Zobaczcie Państwo ten film koniecznie na kanale You Tube Akademii NFZ https://youtu.be/Iy2S15UuyN4

 

POLECAMY

Kinga Dróżdż sport uprawia od 9 roku życia. W sporcie ogromną rolę odgrywają emocje i umiejętność przekierowania ich na sportową rywalizację. Dla Kingi kluczem do sukcesu jest koncentracja, a zwycięstwo często zależy od umiejętności opanowania emocji do końca pojedynku. Bardzo mocno motywują ją porażki, uczą pokory i zachęcają do dalszych treningów i pracy nad sobą. Ale do dalszego działania przede wszystkim motywują ją wyniki, które osiąga. Na co dzień Kinga pracuje w Polskich Liniach Lotniczych LOT na pełen etat, po 12 godzin dziennie.

„Na pewno nie jest łatwo pogodzić sport z życiem zawodowym, ale jak ktoś chce, to potrafi.” - mówi srebrna medalistka. „Znalazłam się w gronie tych osób i sprawia mi to przyjemność, i jakoś daję radę logistycznie to ułożyć. Myślę, że jestem spełnionym człowiekiem. Jestem samodzielna, spełniam się w tym. Jestem zadowolona ze swojej samorealizacji.” 

Kinga zdecydowanie zachęca do uprawiania sportu. Sama planuje skoncentrować się na treningach i spędzać wolny czas na sali szermierczej przed kolejnymi ważnymi sportowymi wydarzeniami w jej sportowej karierze.

Adrian Castro uprawia szermierkę. Sport sprawia mu dużo radości i to co najistotniejsze dla Adriana, może rywalizować z innymi ludźmi. Współzawodnictwo napędza go do dalszego działania, bardziej koncentruje się na tym co przed nim, niż to co zostawia za sobą. Podobnie jak Kinga Dróżdż wskazuje, że bardzo ważną rolę odgrywa nastawienie psychiczne.

„Zacząłem być lepszy niż ci, na których się wzorowałem. To było mega fajne, jak już widziałem, że zaczynam wygrywać, to sprawiało mi to jeszcze większą radość”. - dodaje Adrian.

Jego najbliższym celem są przeniesione na przyszły rok igrzyska w Tokio. Adrian chciałby poprawić wynik z Rio i zdobyć lepszy medal.

Według niego: „Sport jest też fajny z tego względu, że po każdym treningu czuje się takiego pozytywnego kopa, zmęczenie i to jest super.”  Poza szermierką Adrian pracuje w agencji reklamowej.

 

Film miał też swoją emisję w dniu dzisiejszym w TVP2 w Pytaniu na Śniadanie - https://pytanienasniadanie.tvp.pl/50396904/szermierka

 

Kinga i Adrian szermierze na wózkach

Kinga Dróżdż sport uprawia od 9 roku życia. W 2019 roku została srebrną medalistką mistrzostw świata w Korei w szermierce na wózkach. Początkowo trenowała szermierkę na nogach, jednak po jakimś czasie z powodu pogarszającego się stanu zdrowia, przekonana przez swoje najbliższe otoczenie, zdecydowała się startować na wózku. Nie była to łatwa decyzja, jednak jak sama mówi, kocha to, co robi i nie zamieniłaby tego sportu na nic innego. W sporcie ogromną rolę odgrywają emocje i umiejętność przekierowania ich na sportową rywalizację. Dla Kingi kluczem do sukcesu jest koncentracja, a zwycięstwo często zależy od umiejętności opanowania emocji do końca pojedynku. Bardzo mocno motywują ją porażki, uczą pokory i zachęcają do dalszych treningów i pracy nad sobą. Ale do dalszego działania przede wszystkim motywują ją wyniki, które osiąga. Na co dzień Kinga pracuje w Polskich Liniach Lotniczych LOT na pełen etat, po 12 godzin dziennie.

Na pewno nie jest łatwo pogodzić sport z życiem zawodowym, ale jak ktoś chce, to potrafi.” - mówi srebrna medalistka. „Znalazłam się w gronie tych osób i sprawia mi to przyjemność, i jakoś daję radę logistycznie to ułożyć. Myślę, że jestem spełnionym człowiekiem. Jestem samodzielna, spełniam się w tym. Nie musi mnie nikt zmuszać do niczego, jestem zadowolona ze swojej samorealizacji.”  

Kinga uwielbia podróże, dzięki którym poznaje wielu nowych ludzi w Polsce i za granicą. Sport jest dla niej bardzo ważny.

„Myślę, że każda forma aktywności jest fajna dla osób pełnosprawnych, jak i niepełnosprawnych. Warto jest zacząć od jakiś małych aktywności, od dłuższych spacerów.”- dodaje.

Kinga zdecydowanie zachęca do uprawiania sportu. Sama planuje skoncentrować się na treningach i spędzać wolny czas na sali szermierczej przed kolejnymi ważnymi sportowymi wydarzeniami w jej sportowej karierze.

Adrian Castro uprawia szermierkę na wózku od 2008 roku, na który trafił w wieku 14 lat po wypadku na motorze, ale do sportu ciągnęło go już od małego. Jest brązowym medalistą igrzysk paraolimpijskich w 2016 roku w Rio de Janeiro, ale także mistrzostw świata i Europy. Sport sprawia mu dużo radości i to co najistotniejsze dla Adriana, może rywalizować z innymi ludźmi. Współzawodnictwo napędza go do dalszego działania, bardziej koncentruje się na tym co przed nim, niż to co zostawia za sobą. Podobnie jak Kinga Dróżdż wskazuje, że bardzo ważną rolę odgrywa nastawienie psychiczne.

„Zacząłem być lepszy niż ci, na których się wzorowałem. To było mega fajne, jak już widziałem, że zaczynam wygrywać, to sprawiało mi to jeszcze większą radość”. - dodaje Adrian.

Jego najbliższym celem są przeniesione na przyszły rok igrzyska w Tokio. Adrian chciałby poprawić wynik z Rio i zdobyć lepszy medal. Według niego: „Sport jest też fajny z tego względu, że po każdym treningu czuje się takiego pozytywnego kopa, zmęczenie i to jest super.”  Poza szermierką Adrian pracuje w agencji reklamowej.

Aktywność fizyczna a niepełnosprawność

Uprawianie sportu przez osoby z niepełnosprawnością ma znaczący wpływ na jakość ich życia pod względem kondycji fizycznej, ale również wpływa na emocje. Poprawia samopoczucie, rozładowuje stres, jest formą rozrywki i okazją do zawarcia nowych znajomości. Ma niebagatelny wpływ na integrację z innymi osobami z niepełnosprawnością, dając okazję do rywalizacji i pracy nad sobą oraz poprawy swoich wyników. Niepełnosprawność nie powinna być ograniczeniem w uprawianiu sportu. Forma aktywności powinna zostać skonsultowana z lekarzem i dostosowana do indywidualnych możliwości. Dobrana do stopnia, rodzaju i możliwości fizycznych osoby z niepełnosprawnością, może być jednocześnie formą rehabilitacji. Regularna aktywność fizyczna może wzmacniać poczucie własnej wartości i pewności siebie. Pomóc w otwarciu się na nowe wyzwania i prowadzenie normalnego trybu życia z niepełnosprawnością.

Jak pokazują badania osoby z niepełnosprawnością najczęściej wybierają jako aktywność fizyczną jazdę na rowerze (61.4%), pływanie (20.5%), jogging i nordic walking (15%). Robią to dla przyjemności i rozrywki (45.3%), ze względów zdrowotnych (29.9%) i  dla utrzymania kondycji i sylwetki (19%). Niestety mimo, że relacje międzyludzkie są istotnym czynnikiem wpływającym na jakość życia tylko 3.8% osób z niepełnosprawnością podejmuje aktywność fizyczną ze względu na możliwość spotkania ze znajomymi.[1]

 

[1] Uczestnictwo osób niepełnosprawnych w sporcie i rekreacji-rampa.net.pl

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI