30 gram błonnnika w diecie wspomaga odchudzanie

Edukacja żywieniowa

Reuters Health donosi - według najnowszych badań, osoby, które zwiększają spożycie błonnika do 30 gramów dziennie, odnoszą takie same sukcesy w odchudzaniu, jak ci, którzy wybrali stosowanie o wiele bardziej skomplikowanych diet.

- Zwiększenie ilości błonnika w diecie, może przynosić lepsze efekty w odchudzaniu, niż restrykcyjna dieta, na przykład redukująca spożycie przetworzonych tłuszczów - mówi Dr Yunsheng Ma z Medycznej Szkoły Uniwersytetu w Massachusetts.

POLECAMY

Dr Ma , zdecydował się wybrać błonnik pokarmowy, ponieważ, jak wyjaśnił, jest to substancja, która wykazuje korzyści kliniczne dla kilku komponentów zespołu metabolicznego – między innymi otyłości brzusznej, poziomu glukozy, homeostazy lipidów, czy kontrolowania poziomów insuliny. Ponadto, wpływa też na utratę masy ciała i regulację niektórych markerów stanów zapalnych.

W tym eksperymencie Dr Ma, podzielił grupę 240 otyłych, dorosłych osób, cierpiących na zespół metaboliczny, na dwie grupy. Jedna z nich, miała przestrzegać planu żywieniowego stworzonego przez organizację American Heart Association (AHA), druga grupa natomiast, miała spożywać co najmniej 30 g błonnika dziennie.

Około 25% dorosłych na świecie cierpi na zespół metaboliczny, którego objawami są między innymi: otyłość brzuszna, podwyższone ciśnienie, podwyższony poziom cukru we krwi, niski poziom cholesterolu HDL i wysoki poziom trójglicerydów. Wszystkie te stany powodują miedzy innymi cukrzycę i choroby serca.

AHA – co to takiego?

Dieta stworzona przez AHA (American Heart Association), zakłada, że dorosła osoba powinna spożywać 25g – 30g błonnika na dzień, pochodzącego z warzyw, roślin strączkowych i produktów pełnoziarnistych. Statystyczny Amerykanin, spożywa dziennie zaledwie 15 g błonnika.

Ponadto dieta opracowana przez AHA, zaleca zwiększenie konsumpcji owoców i warzyw, produktów pełnoziarnistych lub bogatych w błonnik oraz niskokalorycznego białka. Ponadto, obejmuje ograniczenie cukru, sodu, alkoholu, tłuszczy nasyconych, przetworzonych i cholesterolu. Zalecane jest spożywanie ryb dwa razy w tygodniu. Osoby, które stosowały dietę stworzoną przez AHA, otrzymały spersonalizowany plan żywieniowy.

Wyniki testu

Po roku, w obu grupach zanotowano spadek wagi i poprawę krążenia, poprawę nawyków żywieniowych oraz obniżony poziom glukozy we krwi u uczestników.

Grupa stosująca dietę, opartą na zwiększonym dostarczaniu błonnika do organizmu, schudła o średnio 4,5 funta, dla porównania – grupa stosująca dietę zalecaną przez AHA, straciła średni po 6 funtów. Dodatkowo, w grupie „błonnikowców”, cukrzyca rozwinęła się u siedmiu osób, natomiast w drugiej grupie, na cukrzycę zachorowała tylko jedna osoba.

Opinia dietetyka

- Mimo to, dieta obfitująca w błonnik wciąż miała pozytywny wpływ na stosujących ja i była o wiele prostsza do przestrzegania, niż dieta opracowana przez AHA  - mówi Julia Zumpano, dyplomowany dietetyk z kliniki w Cleveland. Jak napisała w mailu do Reuters Health, wysokie spożycie błonnika jest również jednym z aspektów diety opracowanej przez AHA.

Jak mówi Zumpano, błonnik wypełnia nasz żołądek i „rozszerza się” w nim, krótko mówiąc, daje nam poczucie pełności na dłużej. Julia zaznacza jednak, że powinien on być ograniczony, w przypadku, osób, które mają kłopoty z jelitami czy nawracające biegunki. Mimo, że dietetyk zauważa zalety diety bogatej w błonnik, zaznacza też pożytki wynikające ze stosowania diety AHA.

- Amerykanie mają wiele możliwości, aby powiększyć ilość błonnika dostarczanego do swojej diety. Rośliny strączkowe, jęczmień i inne produkty pełnoziarniste, orzechy, nasiona, owoce, warzywa – wszystkie są źródłami błonnika. Nie powinniśmy jednak dostarczać sobie błonnika w formie suplementów, albo tylko jednego produktu spożywczego. Powinniśmy raczej, pozyskiwać błonnik z różnych pokarmów, dostosować je do swoich gustów i preferencji – mówi doktor Ma. Paulina Wójcik źródło: ScienceNews.pl

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI