12 lutego Środa z Profilaktyką - Dzień chorego na padaczkę

Newsy

W dniu 12 lutego  w ramach akcji NFZ  „Środa z Profilaktyką” będziemy informować jak pomóc osobie zmagającej się z nagłym atakiem padaczki oraz czego nie robić w sytuacji napadu padaczkowego.

Padaczka jest jedną z najczęstszych chorób neurologicznych,  występuje u ok 1% populacji,  dotyczy ok. 400 tys. Polaków. Istotą padaczki jest trwała skłonność mózgu chorego do generowania napadowych objawów, wynikających z nadmiernych wyładowań komórek nerwowych – czyli napadów padaczkowych.

POLECAMY

Rozpoznanie padaczki nie przekreśla szansy na realizację planów życiowych i osiąganie sukcesu. Czy wiesz że, na tę chorobę cierpieli m.in. Ludwig van Beethoven, Napoleon Bonaparte, Vincent van Gogh, Fiodor Dostojewski czy Juliusz Cezar?

Niestety, społeczeństwo nadal niewiele wie o padaczce. Atak padaczki budzi lęk, a osoby postronne często nie potrafią prawidłowo udzielić pomocy.

 

W programie „Środy z Profilaktyką” m.in.:

•     poradnictwo w zakresie życia codziennego z chorobą;

•     nauka pierwszej pomocy osobie w razie napadu padaczkowego;

•     popularyzacja informacji nt. epilepsji;

•     spotkania ze stowarzyszeniami tj. Lubelskie Stowarzyszenie Osób Chorych na Padaczkę i ich Przyjaciół – DRGAWKA; Stowarzyszenie Ludzi z Epilepsją,    

      Niepełnosprawnych i Ich Przyjaciół "Koniczynka" z Poznania.

Ponadto w II Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie odbędzie się wykład, czym jest padaczka oraz szkolenie uczniów w zakresie pierwszej pomocy osobom chorym na padaczkę.

Zapamiętajmy kilka prostych zasad, abyśmy w przyszłości potrafili pomóc osobie zmagającej się z nagłym atakiem padaczki.

 

 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI