W dniu 12 lutego w ramach akcji NFZ „Środa z Profilaktyką” będziemy informować jak pomóc osobie zmagającej się z nagłym atakiem padaczki oraz czego nie robić w sytuacji napadu padaczkowego.
Padaczka jest jedną z najczęstszych chorób neurologicznych, występuje u ok 1% populacji, dotyczy ok. 400 tys. Polaków. Istotą padaczki jest trwała skłonność mózgu chorego do generowania napadowych objawów, wynikających z nadmiernych wyładowań komórek nerwowych – czyli napadów padaczkowych.
Rozpoznanie padaczki nie przekreśla szansy na realizację planów życiowych i osiąganie sukcesu. Czy wiesz że, na tę chorobę cierpieli m.in. Ludwig van Beethoven, Napoleon Bonaparte, Vincent van Gogh, Fiodor Dostojewski czy Juliusz Cezar?
Niestety, społeczeństwo nadal niewiele wie o padaczce. Atak padaczki budzi lęk, a osoby postronne często nie potrafią prawidłowo udzielić pomocy.
W programie „Środy z Profilaktyką” m.in.:
• poradnictwo w zakresie życia codziennego z chorobą;
• nauka pierwszej pomocy osobie w razie napadu padaczkowego;
• popularyzacja informacji nt. epilepsji;
• spotkania ze stowarzyszeniami tj. Lubelskie Stowarzyszenie Osób Chorych na Padaczkę i ich Przyjaciół – DRGAWKA; Stowarzyszenie Ludzi z Epilepsją,
Niepełnosprawnych i Ich Przyjaciół "Koniczynka" z Poznania.
Ponadto w II Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie odbędzie się wykład, czym jest padaczka oraz szkolenie uczniów w zakresie pierwszej pomocy osobom chorym na padaczkę.
Zapamiętajmy kilka prostych zasad, abyśmy w przyszłości potrafili pomóc osobie zmagającej się z nagłym atakiem padaczki.