Dołącz do czytelników
Brak wyników

Recenzje

1 lipca 2021

NR 3 (Czerwiec 2021)

Recenzja książki Emocje na talerzu. Jak odbudować zdrową relację z jedzeniem – Elżbieta Lange

29

Zachowania związane z jedzeniem wychodzą dziś daleko poza kwestię dotyczącą przyjmowania pokarmu. Kultura jedzenia ściśle wiąże się z naszą historią, religią, światopoglądem, przyzwyczajeniami, zachciankami oraz nawykami rodzinnymi. Zależność emocje – jedzenie rodzi się już z chwilą naszego przyjścia na świat. Uzewnętrznianie emocji nie jest w modzie, nie wpływa na atrakcyjność, profesjonalizm, często wręcz stoi na przeszkodzie w osiągnięciu sukcesu. Pocieszanie się jedzeniem często wynika z faktu, iż nie chcemy zaakceptować trudnych emocji. Strategie unikania prowadzą do ignorowania prawdziwego przesłania naszych uczuć, które niosą ze sobą potężny potencjał do zmiany.
 

POLECAMY


Książka Emocje na talerzu. Jak odbudować zdrową relację z jedzeniem Elżbiety Lange ma charakter poradnika, kierowanego do osób, które chcą na nowo odnaleźć w sobie radość z jedzenia. Autorka porusza tematykę zależności pomiędzy emocjami a ich wpływem na odżywianie. Książka jest wypełniona wskazówkami, ćwiczeniami oraz poradami dotyczącymi właściwego odczytywania potrzeb biologicznych i emocjonalnych. Jednocześnie stanowi motywację do rozmowy z samym sobą, konfrontacji ze swoimi pragnieniami oraz stwarza warunki do przeprowadzenia autoanalizy problemu.
Autorka, psychoterapeutka, promotorka zdrowego stylu życia, a także współtwórczyni kampanii społecznej „kobietybezdiety”, wprowadza czytelnika w skomplikowany świat emocji, ucząc odróżniania i właściwego ich nazywania, a przy tym wyjaśnia motywy, dla których sięgamy po jedzenie, oraz mechanizmy obronne, które w sobie nieświadomie uruchamiamy. Konstrukcja książki jest przejrzysta, język przystępny i zrozumiały, a każdy z rozdziałów logicznie ze sobą powiązany i zaakcentowany odpowiednią kolorystyką, co ułatwia czytelnikowi powrót do kwestii już poruszanych. Na wstępie otrzymujemy zaproszenie od autorki na spotkanie z samym sobą oraz własną relacją z jedzeniem. W trakcie czytania kolejnych rozdziałów dowiadujemy się, jaki wpływ na skłonność do emocjonalnego jedzenia ma relacja z matką oraz siła komunikatów z dzieciństwa. Na zakończenie każdego rozdziału autorka kieruje do czytelni...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Food Forum w wersji papierowej lub cyfrowej,
  • Nielimitowany dostęp do pełnego archiwum czasopisma,
  • Możliwość udziału w cyklicznych Konsultacjach Dietetycznych Online,
  • Specjalne dodatki do czasopisma: Food Forum CASEBOOK...
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy