Przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach a kondycja organizmu

Na czasie

Kiedy myślimy o niekorzystnych czynnikach zewnętrznych, na które narażony jest zimą nasz organizm, to zwykle jako pierwsze przychodzą nam do głowy trzy z nich: mróz, zmienna pogoda i zanieczyszczone powietrze. Okazuje się, że równie szkodliwe jest spędzanie długich godzin w ciepłym pomieszczeniu. Wszystko za sprawą centralnego ogrzewania, które negatywnie wpływa na mikroklimat we wnętrzach – podnosi temperaturę, a jednocześnie znacznie wysusza powietrze. Jak dbać o organizm w sezonie grzewczym, podpowiada położna Karolina Laskowska, ekspert marki Mama i ja.

 

POLECAMY

Karolina Laskowska – położna z wieloletnim doświadczeniem, na co dzień wpierająca młode mamy

Fot. Mama i ja

Optymalny dla człowieka poziom wilgotności w pomieszczeniu powinien wynosić od 40 do 60%. W takich warunkach nasza cera charakteryzuje się zdrowym wyglądem, jest odpowiednio napięta i pełna blasku, a my czujemy się komfortowo. Kiedy długo przebywamy w ogrzewanych pomieszczeniach, z naszego organizmu wyparowuje więcej wody niż zwykle, przez co jego kondycja ulega pogorszeniu. Skóra staje się przesuszona, podrażniona i nadwrażliwa, a na jej powierzchni mogą również pojawić się pęknięcia, zaczerwienienia i złuszczenia, będące wynikiem osłabienia naturalnego płaszcza lipidowego – wyjaśnia ekspert marki Mama i ja. Wysokie temperatury w połączeniu z niską wilgotnością niekorzystnie wpływają także na układ oddechowy, przyczyniają się do wysuszania śluzówki w gardle i nosie, a także mogą powodować objawy suchego oka, kaszel i duszności. Wszystkie te problemy są bardzo uciążliwe i nie należy ich bagatelizować. Najlepiej próbować zdusić je w zarodku, dbając o odpowiedni poziom nawodnienia organizmu i nawilżenia pomieszczeń. Jest to szczególnie ważne u dzieci oraz kobiet w ciąży i karmiących piersią, w przypadku których odwodnienie organizmu zachodzi o wiele szybciej.

Sprawdzone sposoby na przesuszone powietrze

Problemy wynikające z długotrwałego przebywania w ogrzewanych pomieszczeniach każdego roku dotykają bardzo wiele osób. Niestety, z uwagi na klimat naszego kraju, nie jest możliwe zrezygnowanie z kaloryferów w domu. Istnieje jednak kilka sposobów na zminimalizowanie ich negatywnego wpływu na nasze zdrowie. Przede wszystkim chodzi tutaj o nawilżenie. Nie tylko samej skóry czy śluzówek, poprzez stosowanie dobrej klasy preparatów, ale również odpowiednie nawodnienie jej od środka i  co istotne, poprawienie poziomu wilgotności w domowych wnętrzach. Ujemne temperatury, śnieg i marznący deszcz nie zachęcają do wychodzenia z domu. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy cały dzień spędzać w szczelnie zamkniętych pomieszczeniach. Nawet kiedy za oknem pełnia zimy, należy co kilka godzin porządnie przewietrzyć pokoje i wpuścić do nich wilgotne powietrze z zewnątrz. Warto również zainstalować w domu nawilżacze powietrza. Mogą to być specjalne urządzenia elektryczne lub też zwykłe pojemniki z wodą, zawieszone na kaloryferze lub ustawione w jego pobliżu, mówi Karolina Laskowska, ekspert marki Mama i ja. W tak zwanym sezonie grzewczym koniecznie trzeba również pilnować poziomu nawodnienia organizmu. Warto codziennie pić nawet 1,5 – 2 litrów niegazowanej, niskozmineralizowanej wody źródlanej, np. z linii produktów Mama i ja, a także wprowadzić do swojej diety nawadniające potrawy. Szczególnie dobrze sprawdzą się wszelkie zupy, które zawierają w sobie cenną wodę, a przy tym świetnie rozgrzewają organizm, dodaje położna.

 Kiedy ogrzewanie niekorzystnie wpływa na naszą skórę, warto zainwestować w dobrej klasy dermokosmetyki lub zacząć stosować naturalne preparaty, takie jak olej kokosowy, masło shea czy olejek ze słodkich migdałów. W sezonie jesienno-zimowym wskazane jest także stosowanie tzw. sztucznych łez, czyli naturalnych kropli do oczu. Sprawdzi się też woda morska do nosa i spray nawilżający do gardła. Przydadzą się przede wszystkim najmłodszym ułatwiając swobodne oddychanie.

 

Woda źródlana Mama i ja

Cena:

1,5 L – cena: 2 zł

0,5 L – cena: 1,50 zł

0,33 L – cena: ok.1,2 zł

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Firma WOSANA S.A., jako producent wiodącej wody źródlanej dedykowanej dzieciom, kobietom w ciąży oraz karmiącym mamom -  Mama i ja, szczególne znaczenie przypisuje inicjatywom propagującym ideę rodzicielstwa i wspierającym rozwój dzieci. Początki firmy WOSANA sięgają 1991 roku, jej siedziba mieści się w Andrychowie. Najwyższą jakość produktów zapewnia wdrożony przez firmę system zarządzania bezpieczeństwem żywności zgodny z międzynarodową normą EN ISO 22000: 2005. Mama i ja, woda obecna na rynku od roku 1998, posiada pozytywną opinię Centrum Zdrowia Dziecka. Produkt dostępny jest w sieciach handlowych: Lidl, Makro, Tesco, Kaufland, Netto, Carrefour, Selgros, Auchan, Żabka oraz w  e-sklepach dodomku.pl, frisco.pl oraz bdsklep.pl.

 

WOSANA S.A.

PRODUCENT SOKÓW, NAPOJÓW I WÓD ŹRÓDLANYCH

WOSANA SPÓŁKA AKCYJNA

z siedzibą w Andrychowie przy ul. Batorego 35a, 34-120 Andrychów

tel. 033/ 873 41 51

fax 033/ 873 41 53

e-mail: marketing@wosana.pl

www.wodadladziecka.pl   

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Karolina Laskowska

Położna z ponad 20-letnim doświadczeniem. Wiedzę w zakresie położnictwa zdobywała w Studium Medycznym w Gnieźnie oraz na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Ukończyła również studia podyplomowe w zakresie pedagogiki i nauczania. Od 10 lat pracuje w opiece okołoporodowej i pomaga przyszłym rodzicom odkrywać tajemnice macierzyństwa, dobrze przygotować się do porodu oraz roli rodzica. Od lat udziela się jako ekspert na konferencjach dla przyszłych mam. Doświadczenie zdobywała także we wspólnym projekcie z Anną Maruszeczko „Mama rozmawia”. Ta akcja zapoczątkowała trend tworzenia spotkań dla przyszłych mam. Założycielka pierwszej, największej bezpłatnej Szkoły Rodzenia oraz Centrum Opieki Okołoporodowej w Polsce.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI