Odczuwasz bóle kręgosłupa w czasie kwarantanny? – wykonaj automasaż z Akademią NFZ

Na czasie

Kto z nas sprawdzał, ile godzin dziennie spędza w pozycji siedzącej, w szczególności w okresie pandemii?

Kto z nas ma wiedzę, czy ta pozycja, zwłaszcza przy domowych biurkach lub na kanapach, jest właściwa dla naszych kręgosłupów?

Niezależnie od charakteru pracy - czy jest ona wykonywana w pozycji siedzącej czy ma ona charakter pracy fizycznej - wykonywanie jej przez dłuższy czas w nieprawidłowy sposób przyczynia się do powstawania bólów kręgosłupa – wg. danych GUS doświadcza ich około 70% osób dorosłych osób w Polsce. Na bardzo częste odczuwanie bólu w odcinku lędźwiowo-krzyżowym w Polsce skarży się około 23% Polaków w wieku około 40 lat. Wśród grup zawodowych, które są szczególnie narażone na występowanie zespołów bólowych kręgosłupa wymieniani są pracownicy sektora ochrony zdrowia, w tym szczególnie pielęgniarki.

Pomocny w dolegliwościach bólowych kręgosłupa może być automasaż, który stymuluje tkanki, usprawnia krążenie żylne, uśmierzy ból oraz jest świetnym sposobem także na ujędrnienie mięśni. Doskonale działa na nasze ciało i umysł. Szybko można zauważyć jego dobroczynne działanie.

Narodowy Fundusz Zdrowia zaprasza pacjentów z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa na cykl filmów o automasażu, przygotowanych w formie teoretycznego jak i praktycznego instruktażu, zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii i Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej i Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce. Filmy powstały w ramach projektu POZ PLUS i po raz pierwszy opublikowane zostały w kwietniu 2019 roku.

POLECAMY

Cykl składa się z 5 filmów o automasażu, które wraz z informacjami o funkcjonowaniu kręgosłupa będziemy komunikować codziennie od piątku 24 kwietnia na kanale AkademiaNFZ na YouTube.

Tematy filmów:

1.            Automasaż w dolegliwościach bólowych odcinka szyjnego kręgosłupa

2.            Automasaż w dolegliwościach bólowych odcinka piersiowego kręgosłupa

3.            Automasaż w dolegliwościach bólowych odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa

4.            Automasaż w dolegliwościach bólowych stawu biodrowego

5.            Automasaż w zespole bolesnego barku.

Filmy przedstawiają wykonywanie masażu przez odzież. Dlatego ta forma terapii może być wykonana przez pacjenta w domu, w pracy, na spacerze czy w parku.  Każdy film zawiera wiadomości wprowadzające, opisujące jakie mięśnie wpływają w sposób bezpośredni lub pośredni na dolegliwości bólowe danego odcinka kręgosłupa, a następnie pokazuje jak kolejno rozmasować poszczególne  mięśnie. Prezentowane informacje mogą być do wykorzystania zarówno w czasie kwarantanny jak i w przyszłości. Można je polecić do stosowania bliskim osobom - z pewnością przyniosą ulgę.

Zachęcamy do obejrzenia filmów o automasażu, zastosowania ich w praktyce oraz rozpowszechniania.

https://www.youtube.com/playlist?list=PLZ2X-9LnwIVEJhxiS14r_JLSDUL9oiOPv

Biuro Profilaktyki Zdrowotnej

Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI