"Mózg jest fanem sportu!"

8 TYGODNI DO ZDROWIA

Na czasie

Światowa Organizacji Zdrowia zaleca dla osób dorosłych tj. od 18. do 64. roku życia, co najmniej 150 minut umiarkowanej lub 75 minut intensywnej aerobowej aktywności fizycznej w tygodniu.

Tylko 39% Polaków jest aktywnych w stopniu zalecanym przez WHO, a 50% rodaków nie uprawia żadnego sportu. Osoby starsze są aktywne jedynie w związku z przemieszczaniem się, a zalecenia WHO dla tej grupy wiekowej spełnia ok. 5% osób powyżej 65 r.ż.

Czas izolacji społecznej z powodu pandemii jest dużym wyzwaniem nawet dla tej połowy Polaków, która uprawia sport. W czasie pandemii ci, którzy już wcześniej byli aktywni fizycznie najchętniej korzystali z jazdy na rowerze. Popularność zyskały treningi ogólnorozwojowe, jak gimnastyka czy aerobik, treningi dostępne online do przeprowadzenia w warunkach domowych oraz spacery.

POLECAMY

Korzyści zdrowotne, jakie płyną z regularnej aktywności fizycznej są nieocenione. Mają udowodniony, pozytywny wpływ na pacjentów z chorobami serca, z wysokim ciśnieniem krwi, cukrzycą, astmą, chorobami reumatycznymi czy depresją. Ruch podnosi poziom poczucia zadowolenia i zwiększa odporność również na stres.

Jest to szczególnie ważne w czasach pracy zdalnej, kwarantanny oraz w czasach epidemii cukrzycy oraz otyłości.

Diabetolodzy już odnotowują zwiększoną ilość zachorowań na cukrzycę typu 2 i to zwłaszcza u młodszych osób.

Dlatego NFZ w trosce o zdrowie wszystkich Polaków gorąco namawia do ćwiczeń  i  zdrowego żywienia w ramach programu 8 TYGODNI DO ZDROWIA.

 

Dzisiaj pod okiem trenerów personalnych możemy wykonać Trening 6 interwałowy „Gibali” - https://youtu.be/XAlH9nGWSuk

Większość ludzi usprawiedliwia nieaktywność brakiem czasu. Według prof. Martina Gibali podejście interwałowe może być skuteczniejsze - osiąga się te same korzyści zdrowotne i sprawnościowe, co w tradycyjny sposób, ale w krótszym czasie.

Trening „Gibali” składa się z 4 serii, po każdej serii 1 minuta na regenerację.

W każdej serii jest 8 ćwiczeń po 30 sekund. Pomiędzy każdym ćwiczeniem 15 sekund odpoczynku.

Proponowany plan treningowy w szóstym tygodniu –150 minut aktywności fizycznej

·         1 x Trening 6 interwałowy „Gibali”– 35 min

·         1 x Trening 5 obwodowy  – 35 min

·         1 x Trening 4 interwałowy aerobowy „Tabata”– 35 min

·         45 minut rower, Nordic Walking lub marsz

Aktywność fizyczna może powodować w mózgu korzystne zmiany, zwiększa nam się o 2 % ilość komórek nerwowych w obrębie hipokampu, który odpowiada za koncentrację, równowagę, myślenie i czas reakcji  – wyjaśnia lek. Anna Plucik-Mrożek, ekspert 8 TYGODNI DO ZDROWIA.

Osoby, które mają dobrą kondycję, mają lepsze wyniki testów z matematyki, języków, z nauk humanistycznych, są inteligentniejsze dodaje lek. Anna Plucik-Mrożek.

 

Do programu treningowego można dołączyć w każdej chwili.

✅ Pamiętaj, by dla własnego bezpieczeństwa i zdrowia zacząć program 8 TYGODNI DO ZDROWIA od „Treningu 1 – czyli adaptacja”.

✅ Wszystkie testy, informacje oraz już opublikowane filmy z ćwiczeniami niezbędne do rozpoczęcia treningów z #8TygodniDoZdrowia znajdziesz na stronie - https://linkd.pl/aaef Trenujący powinni ćwiczyć we własnym tempie, a NFZ nie ponosi ryzyka ewentualnych kontuzji lub urazów powstałych podczas wykonywania treningów.

W przypadku wątpliwości czy ten program jest dla Ciebie odpowiedzi znajdziesz tutaj - Zaplanuj swoje „8 TYGODNI DO ZDROWIA” - https://linkd.pl/kurp

Zapraszamy do wspólnej zabawy zamieszczając na swoim fanpage'u #8TygodniDoZdrowia i do skorzystania z nakładki na zdjęcie profilowe - https://linkd.pl/ae9p

Przydatne linki projektu #8TygodniDoZdrowia:

- zapraszamy do zapoznania się z programem i zespołem ekspertów, w filmie startowym:

https://youtu.be/TQVZyvArdjc

- do strony Akademia NFZ

www.akademia.nfz.gov.pl<http://www.akademia.nfz.gov.pl>

- do kanału YT Akademia NFZ

https://www.youtube.com/channel/UC9Jc30vlzRL367GWhD9erVA

- link do fanpage Akademia NFZ

https://www.facebook.com/akademianfz/

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI