Kutia

Na czasie

Kutia to tradycyjne danie, które jest charakterystyczne nie tylko dla Polski, ale i również dla wielu innych krajów wschodniej Europy. Ta prosta potrawa oparta na pszenicy i maku stanowi jedną z podstawowych dwunastu pozycji na wigilijnym stole. Podpowiadamy, czego nie powinno zabraknąć w doskonale skomponowanej kutii.

Składniki:

· 200 g maku Kresto

POLECAMY

· 150 g pszenicy na kutię (bez łusek)

· 1 szklanka orzechów, najlepiej mieszanych (lekko rozdrobnionych)

· 1/2 szklanki migdałów Kresto (lekko rozdrobnionych)

· 1/2 szklanki rodzynek Kresto

· 1 op. kandyzowanej skórki pomarańczy

· miód (ilość według uznania)

· cukier z wanilią lub pasta waniliowa

· 700 ml mleka

 

Wykonanie:

1. Mak zalewamy gorącym mlekiem, przykrywamy i odstawiamy na noc. Pszenicę dokładnie przepłukujemy, zalewamy wodą i również odstawiamy na noc.

2. Następnego dnia mak odcedzamy z nadmiaru mleka, np. przez gazę. Mielimy go dwukrotnie przy pomocy maszynki na najmniejszym sitku. Pszenicę natomiast odcedzamy, zalewamy następnie czystą wodą i gotujemy do momentu, aż będzie miękka. Trwa to ok. 20–30 minut. Pilnujemy, aby jej za mocno nie rozgotować.

3. Orzechy i migdały podprażamy na suchej patelni.

4. Do miski przekładamy zmielony mak, pszenicę, orzechy, migdały, skórkę pomarańczową, wanilię oraz miód. Całość dokładnie mieszamy i odstawiamy na kilka godzin do lodówki.

...

Firma VOG Polska Sp. z o.o. powstała w 1994 roku, początkowo pod nazwą KRESTO- Polska. W 1999 pozyskała nowego właściciela VOG AG-austriackie przedsiębiorstwo z centralno-europejską kompetencją, własnymi spółkami w 7 krajach, doświadczeniem w produkcji win i oleju jadalnego, jak również w imporcie oraz w handlu produktami spożywczymi i przemysłowymi. Przedsiębiorstwo VOG Polska Sp. z o.o. spełnia również wymagania International Food Standard (IFS) na poziomie wyższym. Certyfikowany system zarządzania bezpieczeństwem żywności HACCP gwarantuje bezpieczeństwo oraz wysoką jakość produktów.

VOG Polska Sp. z o.o.

ul. Przemysłowa 8

96-100 Skierniewice

www.vog.pl

 

 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI