Głodnemu chleb na myśli – ten świdnicki na piwie

Na czasie

Dietetycy przypominają  i wraz z  ekspertami  z Instytutu Żywności i Żywienia, a także z US Departments of Health and Agriculture, Food Standards Agency  wspólnie apelują  o uwzględnienie w codziennej diecie potrzeby zjadania  pieczywa, zwłaszcza ciemnego, ale nie barwionego, tylko np. razowego, żytniego. Jednak same apele mogą pomoc tylko częściowo, co znajduje odbicie w przyhamowaniu spadku spożycia i zatrzymaniu się na poziomie 45 kg pieczywa zjadanego rocznie przez przeciętnego Polaka ( a w 2003 r.  było to 120 kg).  

Chociaż znawcy branży powątpiewają w prawdziwość statystycznych roczników, które uwzględniają tylko gospodarstwa domowe, a gdzie cała branża HoReCa i sektor kanapkowy ze street food’em na czele?

Godnym polecenia przykładem poradnictwa żywieniowego są spotkania konsumentów z dietetykiem organizowane w Świdnicy przez miejscową piekarnię „Pasol-Paco” – spółkę, która jest członkiem Stowarzyszenia „Polska Ekologia”.

POLECAMY

Współpracująca z piekarnią Pani Agnieszka Podgórska, dietetyk kliniczny, mgr inż. technolog żywności i żywienia człowieka, a także Dietetyk Roku 2018 na Dolnym Śląsku, przekazuje wiedzę dotyczącą sekretów najlepszego pieczywa, wskazuje na różnice między „pieczywem zaciemnionym” ( czytaj barwionym), a prawdziwym chlebem na zakwasie żytnim. I zwraca uwagę, że: „nie warto rezygnować ze spożywania tradycyjnego pieczywa, a już na pewno, nie warto go zamieniać na wysoko przetworzone produkty chlebopodobne, typu pieczywo chrupkie, wafle i inne zamienniki chleba, promowane szeroko przez przemysł. W pieczywie wysoko gatunkowym znajduje się duża ilość mikroelementów, witamin i innych substancji biologicznie czynnych, jak np. kwas mlekowy, czy alkaloidy oraz lignany, w przeciwieństwie do ww. zamienników”.

Katarzyna Jarosz Lenkiewicz

Według prof. dr hab. inż. Haliny Gambuś z Katedry Technologii Węglowodanów Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie chleb powinien stanowić znaczące źródło (ok. 25–30%) dziennego zapotrzebowania energetycznego organizmu. Natomiast IŻŻ w Warszawie zaproponował aby w całodziennej racji pokarmowej ciemne (razowe) pieczywo pszenne lub żytnie stanowiło 15%, jasne pieczywo pszenne 20%, a mieszane pieczywo żytnio-pszenne lub jasne pieczywo żytnie 65%.

W akcjach edukowania konsumentów pomaga też organizowanie przez ową piekarnię konkursów na wypieczenie najlepszego chleba w domu, warsztaty chlebowe na piknikach i popularny cykl artykułów w miejscowej prasie pt. „Głodnemu chleb na myśli”.

Prospołeczne działania „Pasol-Paco” znalazły uznanie mieszkańców i konkretny wyraz w postaci przyznanych wielu tytułów: do tego dochodzi wiele otrzymanych wyróżnień za społeczną odpowiedzialność biznesu, za postawę wpojoną przez pierwszych właścicieli piekarni (założonej w 1991 r.)  tj. rodziców obecnej prezes spółki Pani Katarzyny Jarosz – Lenkiewicz. Państwo Helena i Jan Jarosz  brali czynny udział w akcji dzielenia się chlebem z najuboższymi i dostarczania go biednym rodzinom. Gdy w roku 1997 tonął Dolny Śląsk opisywana tu piekarnia przez 2 miesiące bezinteresownie codziennie wypiekała i dowoziła chleb tysiącom potrzebującym ludziom. Akademia Rozwoju Dobroczynności w Polsce przyznała ofiarnemu małżeństwu tytuł Dobroczyńcy Roku. Bogatą historię pomocy potrzebującym ma więc owa rodzinna firma i jak mówi Pani Katarzyna Jarosz – Lenkiewicz:

-„Poważna zmiana następuje w roku 2010, ja wraz z mężem przejmujemy po moich rodzicach piekarnię i stawiamy na duży rozwój oraz kontynuację idei POMOCY NAJUBOŻSZYM. Kolejne wyróżnienia i nagrody za bezinteresowną pomoc pojawiają się praktycznie nieustannie, co roku, a wśród najważniejszych to  Dolnośląski Gryf Gospodarczy, Jaskółka Odpowiedzialności, Przyjaciel Niepełnosprawnych, Gryf Świdnicki – wszystkie przyznane za społeczną odpowiedzialność biznesu.

Nasza akcja pomocowa jest zauważona i doceniona także przez świdniczan. W roku 2015 w plebiscycie Panoramy Świdnickiej, głosami czytelników otrzymuję tytuł Osobowość Roku 2015”. W tym okresie piekarnia otrzymuje wiele nagród za prężny rozwój formy i produktów i tak np.: „Diament miesięcznika „Forbes” dla najszybciej rozwijającej się firmy na Dolnym Śląsku” – trzykrotny laureat; „Gwiazda Biznesu”  dla najlepszej firmy rodzinnej  zdobyta w Dolnośląskim Plebiscycie Gospodarczym;  w innym plebiscycie gospodarczym, obejmującym subregion wałbrzyski, został przyznany „Muflon”  za najlepszy produkt  regionalny w postaci chleba razowego z ziarnami. Ale to nie koniec – „Orła Biznesu” przyznała redakcja tygodnika  Wprost”.

Wszyscy się zgodzą z przekonaniem, że wypiekanie chleba ma wielowiekową tradycję i określone zasady postępowania. A tymczasem  krąży tu i ówdzie  opinia, że Polacy jedzą coraz gorszy chleb i wyroby chlebopodobne. Tylko to przekonanie z pewnością nie dotyczy  Świdnicy.

Pani prezes przypomina: -„W roku 2018 po kilku szkoleniach branżowych, technologa i mistrzów piekarnictwa, licznych próbach technologicznych i wdrożeniach, otrzymujemy certyfikat BIO na nasze produkty. Tymczasem dopracowujemy także starą recepturę na zrobienie chleba świdnickiego, na świdnickim piwie. Postanawiamy, na potrzeby konkursu „Master Baker 2019”, odtworzyć chleb świdnicki w wersji BIO. Okazuje się to strzałem w 10 ! Wygrywamy konkurs i zdobywamy tytuł Master Baker 2019. Wkrótce otwieramy przytulną, lokalną piekarenkę przy świdnickim rynku, gdzie będzie można kupić nasze BIO chleby, także ten świdnicki na piwie, napić się pysznej kawy, czy zjeść kanapkę z prawdziwego chleba i naturalnych dodatków”.

W sprawie pieczywa w jakości BIO warto przytoczyć wypowiedź znawcy tematu Pana Czesława Meusa – arcypiekarza, aktywnego promotora zdrowej diety i organizatora wielu warsztatów chlebowych ze szczególnym uwzględnieniem interesu najmłodszych konsumentów:

-„Produkcja pieczywa  BIO może zatrzymać trend upadłości w branży piekarniczej! Dałem temu wyraz w  artykule  zatytułowanym: „Żywność ekologiczna najszybciej rosnącym segmentem w branży spożywczej!”.  Stowarzyszenie „Polska Ekologia” prowadzi warsztaty wypieku pieczywa BIO na różnych imprezach targowych, i tam spotykamy się ze skargami konsumentów, że w piekarniach nie można kupić pieczywa z certyfikatem BIO!!! Stowarzyszenie „Polska Ekologia” zaprasza właścicieli piekarni, którzy chcieliby produkować ekologiczny chleb i bułki ! W każdej piekarni jest możliwość produkcji pieczywa ekologicznego, tylko trzeba zachować pewne procedury!  W całej Polsce jest około 1 tys. sklepów sprzedających żywność ekologiczną, nie licząc super i hiper marketów, w których też można sprzedawać pieczywo BIO!!!”. 

Wyraźnie widać, że Świdnica i piekarnia „Pasol-Paco” jest urzeczywistnieniem tego postulatu.

Rok 2019 to kolejny obszerny rozdział w działalności Stowarzyszenia „Polska Ekologia”, które jako zbiorowy przedstawiciel polskiego sektora BIO żywności, podjęło się  zadania promowania unijnej  żywności ekologicznej w Stanach Zjednoczonych i Indonezji, Singapurze, Tajlandii oraz  Wietnamie. To olbrzymie rynki (w sumie liczba ludności ok. 767 mln osób), gdzie procent klientów szukających żywności w jakości EKO stale rośnie. Realizacja przedsięwzięcia odbywa się wspólnie z włoskim zrzeszeniem producentów ekologicznych BioAgriCoop i obejmuje 3  letnie działania pod tytułem „Organicity. Taste the wellness of EU organic food“, co w wolnym tłumaczeniu da się ująć jako zachętę do posmakowania „wellness”  europejskiej żywności ekologicznej.

Starania obu organizacji obejmują rozpowszechnianie wiedzy o wysokiej jakości produktów EKO, o wymogach produkcyjnych, a następnie o systemach wspólnotowej certyfikacji i o znaczeniu unijnego logo ekologicznego, zwanego u nas zielonym listkiem z gwiazdkami. Celem jest zwiększenie konkurencyjności i konsumpcji produktów rolniczych UE, w czym pomocne są targi branżowe, seminaria, wykłady, spotkania B2B, warsztaty, prezentacja i degustacja  w supermarketach, i już w Polsce - organizowanie tygodniowych studyjnych wizyt tamtejszych kupców. A do tego przewidziane jest popularyzowanie owych działań na wspólnej stronie internetowej, reklama i publikacje w magazynach branżowych.

Omawiane przedsięwzięcia skierowane są do konsumentów, importerów, dystrybutorów i restauratorów.

Wieloletnie doświadczenie Stowarzyszenia „Polska Ekologia“ i jego partnera w promowaniu i rozpowszechnianiu wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego, jak również w realizacji przedsięwzięć promocyjnych w krajach trzecich, daje gwarancję powodzenia.

W Polsce przez 13 lat istnienia krok po kroku  ekologiczna organizacja zdołała przeprowadzić setki warsztatów kulinarnych, spotkań konsumenckich i wystąpień na imprezach targowych  międzynarodowych i krajowych. Wszystko wskazuje na to, że z dobrym skutkiem, albowiem rośnie fala zainteresowania żywnością ekologiczną.

Prezesem tego Stowarzyszenia  jest Paweł Krajmas, doświadczony organizator  i dyplomowany arcymistrz masarstwa, autorytet w zakresie produkcji żywności ekologicznej, nagradzany i znany społecznik na Podkarpaciu.

O żywotne sprawy Stowarzyszenia od początku jego istnienia dba  Jolanta Lyska dyrektor generalny, dobry duch całego ugrupowania.

Ekologiczne metody produkcji żywności przyczyniają się do ochrony zdrowia społeczeństwa, pozwalają zachować bioróżnorodność środowiska, zgodnie z hasłem: Euroliść symbolem najwyższej jakości produktu.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI