Bigos tradycyjny ze śliwkami

Na czasie

Bigos to staropolska potrawa z kapusty z mięsem, która od lat gości na świątecznych stołach. By tradycji stało się za dość musi być wzbogacony odpowiednimi dodatkami – suszonymi grzybami i śliwkami. Wędzony smak śliwek i aromat grzybów dodadzą mu iście wykwintnej nuty.

Składniki:

1 kg kapusty kiszonej

POLECAMY

400 g karkówki lub łopatki wieprzowej

200 g karkówki, antrykotu lub łopatki wołowej

150 g boczku wędzonego

100 g śliwek Kresto

2 łyżki oleju Rapso

50 g suszonych grzybów (podgrzybki, prawdziwki)

1 duża cebula

3 liście laurowe

4 ziela angielskie

4 kulki jałowca

Wykonanie:

Boczek kroimy w kostkę, usuwamy ewentualne chrząstki i skórę.

Do garnka o grubym dnie wlewamy olej, dodajemy boczek i podsmażamy go kilka minut do momentu lekkiego zbrązowienia. Dodajemy pokrojone mięso i nadal podsmażamy, mieszając co jakiś czas do zrumienia się mięsa.

Dodajemy pokrojoną w kostkę cebulę i podsmażamy aż się zeszkli. Dodajemy pokrojoną kapustę. Jeżeli ma zbyt kwaśny smak, możemy ją wcześniej przepłukać. Całość mieszamy, dodajemy przyprawy, pokruszone grzyby, wlewamy litr wody i gotujemy całość na małym ogniu pod przykryciem przez około godzinę. Przestawiamy w chłodne miejsce do ostudzenia.

Następnego dnia bigos gotujemy kolejną godzinę, w razie potrzeby podlewamy niewielką ilością wody. Odstawiamy ponownie w chłodne miejsce.

Trzeciego dnia dodajemy do bigosu pokrojone śliwki i na niewielkim ogniu gotujemy bigos jeszcze przez kolejną godzinę. Kontrolujemy ilość płynu, aby bigos  się nie przypalił.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

VOG Polska Sp. z o.o.

ul. Przemysłowa 8

96-100 Skierniewice

www.vog.pl

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI