Dołącz do czytelników
Brak wyników

Na czasie

23 stycznia 2020

Badania dla babci i dziadka

0 590

Instytucja babci i dziadka jest nieoceniona. Pomoc, wsparcie i troska na co dzień, bezwarunkowa miłość, mądrość życiowa… Z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka pokaż swoim seniorom jak ważni są dla Ciebie i zadbaj o ich zdrowie!

Dziadkowie pełnią w naszym życiu ogromną rolę, uczą nas różnych rzeczy, często są przewodnikami w tych zwyczajnych sprawach i tych wyjątkowych. Dzielą się wiedzą, doświadczeniem i czasem. Dają ciepło, troskę, uwagę, akceptację i bliskość. Aby odwdzięczyć za to, że są, za dobre słowo i każdy uśmiech możemy - zwłaszcza w dniu ich święta - podarować im badania sprawdzające stan ich zdrowia.

POLECAMY

Starość bywa trudna, czasem samotna, czasem na tyle skromna, że ciężko zadbać o podstawowe potrzeby i dobrą jakość życia. Wielu seniorów spędza czas w czterech ścianach, przed telewizorem, zmagając się różnymi dolegliwościami. Niektóry zaniedbują ruch potrzebny również w ich wieku, nieprawidłowo się odżywiają ze względu na wysokie ceny zdrowych produktów, złe przyzwyczajenia kulinarne (np. monotonna dieta) czy niegotowanie tylko dla jednej osoby.

- Wraz z wiekiem wzrasta ryzyko zachorowania na różne choroby. Obserwacja własnego organizmu jest podstawą profilaktyki zdrowotnej, należy też robić regularne badania. Do tych wykonywanych samodzielnie należą samobadanie piersi u kobiet i jąder u mężczyzn, pomiar ciśnienia tętniczego i masy ciała. Nawet zupełnie zdrowe osoby przynajmniej raz w roku powinny zgłosić się też do lekarza na podstawowe badania krwi i moczu oraz EKG serca, a także udać się na kontrolę stomatologiczną i czyszczenie zębów. Ponadto kobiety powinny regularnie wykonywać badanie ginekologiczne, w tym cytologię i mammografię, a każdy mężczyzna obowiązkowo co roku powinien przejść badanie prostaty. - tłumaczy dr n. med. Iwona Kozak-Michałowska, Dyrektor ds. rozwoju i nauki Synevo i dodaje: - Po 60. roku życia wzrasta ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, który często rozwija się bezobjawowo. Z tego powodu konieczne jest wykonywanie przynajmniej raz na dwa lata badania na obecność krwi utajonej w kale oraz, jeśli wynik jest dodatni, kolonoskopii. Pamiętajmy, że nawet dobrze widzący i słyszący seniorzy co dwa - trzy lata powinni kontrolować swój wzrok i słuch u okulisty i laryngologa. Podobnie często lekarze zalecają wykonanie badania poziomu elektrolitów, lipidogramu i RTG płuc. Każdy senior powinien też pamiętać o regularnym badaniu gęstości kości.  

Rodzaj badań laboratoryjnych i diagnostycznych wykonywanych u osób w wieku powyżej 60. roku życia powinien być dostosowany do stanu zdrowia seniorów, chorób współistniejących, stosowanych leków i innych czynników. Badania przydatne są zarówno w ogólnej ocenie stanu organizmu, jak i profilaktyce chorób takich jak cukrzyca czy nowotwory. Zakres badań rekomendowanych w opiece geriatrycznej jest szeroki i obejmuje badania laboratoryjne oraz badania diagnostyczne.

Do badań laboratoryjnych należą:

- Morfologia krwi obwodowej z leukogramem - Wstępna ocena układu czerwonokwinkowego, białokrwinowego i płytkowego. Wykrywanie niedokrwistości oraz zaburzeń ilościowych i jakościowych granulocytów i limfocytów.
 

- Białko CRP - Białko ostrej fazy towarzyszące stanom zapalnym o podłożu bakteryjnym i wirusowym oraz chorobom autoimmunologicznym. CRP jest także markerem ryzyka sercowo-naczyniowego.
 

- Kreatynina, eGFR - Diagnostyka chorób nerek oraz ocena ich funkcji filtracyjnej.
 

- Cholesterol całkowity, cholesterol HDL, LDL, trójglicerydy - Ocena gospodarki lipidowej i ryzyka sercowo-naczyniowego. Badanie zalecane u osób po 50 roku życia, a także przy występowaniu otyłości, nadciśnienia, cukrzycy, w chorobach układu krążenia i u osób palących papierosy.
 

- Glukoza na czczo - Badanie przesiewowe w kierunku cukrzycy oraz stanów przedcukrzycowych.
 

- Hemoglobina glikowana - Retrospektywna ocena glikemii w rozpoznanej i nierozpoznanej cukrzycy.
 

- Albumina - Ocena zaburzeń stanu odżywiania.
 

- Elektrolity Na, K, Ca, P - Ocena gospodarki wapniowo-fosforanowej, wodno-elektrolitowej i nawodnienia organizmu. Zmiany stężenia potasu związane są z zaburzeniami funkcji serca oraz przewodnictwa mięśniowo-nerwowego.
 

- TSH, fT4 - Ocena funkcji czynnościowej i metabolicznej tarczycy.
 

- Witamina B12 - Diagnostyka niedoboru witaminy B12 mogącego występować u osób starszych. Objawy niedoboru manifestują się anemią oraz zaburzeniami neuropsychatrycznymi.
 

- Witamina D - Diagnostyka niedoboru witaminy D biorącej udział głównie w regulacji gospodarki wapniowej i mineralizacji kości. Dodatkowe działanie witaminy D to regulacja czynności wydzielniczej innych narządów oraz aktywności układu immunologicznego.    
 

- ALT, AST, GGTP, ALP - Enzymy służące do wykrywania uszkodzeń hepatocytów - komórek wątroby, w przebiegu różnych chorób.
 

- Bilirubina całkowita - Parametr przydatny w diagnostyce chorób wątroby i dróg żółciowych.
 

- Badanie ogólne moczu - Wieloparametrowe badanie obejmujące ocenę właściwości fizykochemicznych i elementów morfotycznych moczu przydatne w diagnozowaniu chorób nerek, dróg moczowych i innych.
 

- PSA (dla mężczyzn) - PSA to parametr swoisty narządowo dla stercza. Wzrost stężenia towarzyszy chorobom stercza o charakterze nienowotworowym - gruczolak,  jak i nowotworowym - rak stercza.
 

- Krew utajona w kale - Badanie nieinwazyjne, wykrywające obecność krwi niewidocznej makroskopowo, przydatne głównie w określeniu przyczyny utraty żelaza oraz jako badanie przesiewowe w kierunku raka jelita grubego.

 

Badania diagnostyczne to:

- Kolonoskopia - badania endoskopowe wykonywane w celu wykrycia raka, polipów oraz zapaleń jelita grubego.
 

- Mammografia (dla kobiet) - badanie przesiewowe wykrywania raka piersi.
 

- Densytometria – badanie gęstości mineralnej kości w diagnostyce osteoporozy i ocenie ryzyka złamań     

Dzień Babci i Dziadka to świetna okazja, by zrobić naszym bliskim seniorom przyjemność w postaci niezapowiedzianej wizyty, przesłać ciepłe życzenia czy porozmawiać dłużej. Pamiętajmy, że szczególnie w starszym wieku dobre zdrowie stanowi o jakości życia. Przypominajmy więc naszym seniorom o regularnych badaniach, wysyłajmy ich kontrole lekarskie, organizujmy wizyty,  w prezencie przekazujmy pakiet badań. Dbajmy o nasze babcie i dziadkóe na co dzień, nie tylko w dniu ich święta.

Więcej na ten temat na: www.synevo.pl

__________________________________________________________________________________

Laboratoria Medyczne Synevo – dodajemy wartość do diagnozy
Grupa Synevo jest obecna w wielu państwach Europy, a sieć Laboratoriów Medycznych Synevo działa na terenie Niemiec, Turcji, Rumunii, Ukrainy, Gruzji, Mołdawii, Białorusi, Rosji, Bułgarii oraz Serbii. W Polsce początki działalności firmy sięgają 2002 roku. Laboratoria Medyczne Synevo specjalizują się w badaniach laboratoryjnych, od podstawowych badań z krwi i moczu po specjalistyczne testy i zaawansowane badania diagnostyczne w zakresie: alergologii, analityki ogólnej, autoimmunologii, histopatologii, badań genetycznych, biochemii i immunochemii, diagnostyki infekcji, endokrynologii, immunologii i hematologii. Laboratoria Synevo wyróżnia nie tylko szeroka oferta badań, ale też ich niezwykle wysoka jakość oraz profesjonalny zespół specjalistów w różnych dziedzinach medycznej diagnostyki laboratoryjnej.

Przypisy