Dołącz do czytelników
Brak wyników

Recenzje

3 marca 2021

NR 1 (Luty 2021)

Recenzja książki Uzależnienie od słodyczy. Skuteczne narzędzia do zmiany nawyków – Mikołaj Choroszyński

0 591

Książka Uzależnienie od słodyczy. Skuteczne narzędzie do zmiany nawyków jest najnowszą pozycją autorstwa Mikołaja Choroszyńskiego, która jest dedykowana osobom pragnącym skutecznie zmienić nawyki żywieniowe i ograniczyć spożycie cukru wraz z dietą. Została ona uznana za poradnik dietetyczny dla pacjentów. Autor poruszył niezwykle istotny i powszechny problem, jakim niewątpliwie jest uzależnienie od słodyczy, a co za tym idzie – uzależnienie od cukru. W trakcie czytania książki czytelnik poznaje tajniki, dzięki którym może dowiedzieć się, jak opanować słodki nałóg.
Na początku możemy zaznajomić się z etiologią powstawania niezdrowych nawyków żywieniowych oraz dowiedzieć się o łatwości uzależnienia się od cukru i słodkiego smaku. Autor wspomina również o stanach sytości oraz nasycenia, a także o wpływie świadomości na te dwa odczucia. Opisuje hormony wpływające na uczucie sytości oraz emocje, które mają znaczenie przy wyborze produktów spożywczych. Dzięki zawartym informacjom na temat wpływu motywacji i emocji na wybory żywieniowe czytelnik może sobie uświadomić aspekty psychologiczne żywienia. Autor wyjaśnia nam definicję głodu oraz przyczyny jego błędnego odczuwania.
 


W kolejnej części książki czytelnik zaznajamia się z podstawami fizjologii żywienia człowieka. Dowiaduje się, że białko jest najbardziej sycącym składnikiem odżywczym, tłuszcz jest istotnym składnikiem energetycznym i regulującym w organizmie, a skutkiem ubocznym przechowywania węglowodanów jest wytworzenie skrobi opornej. Dzięki książce można przybliżyć sobie zasady diet: śródziemnomorskiej, roślinnej, a także MIND, których dobroczynny wpływ na zdrowie człowieka wielokrotnie został udowodniony badaniami naukowymi. Są to przykłady diet roślinnych, które skutecznie obniżają cholesterol i ciśnienie tętnicze krwi, a także pomagają w redukcji masy ciała. Autor w...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Food Forum w wersji papierowej lub cyfrowej,
  • Nielimitowany dostęp do pełnego archiwum czasopisma,
  • Możliwość udziału w cyklicznych Konsultacjach Dietetycznych Online,
  • Specjalne dodatki do czasopisma: Food Forum CASEBOOK...
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy