Oś mózgowo-jelitowa a stres i depresja - jak sobie pomóc?
W obliczu panującej pandemii temat depresji i stresu nabrał zupełnie nowego znaczenia. Mamy prawo do odczuwania lęku, niepokoju, ponieważ znaleźliśmy się w niecodziennych warunkach i musimy sobie z nimi poradzić, często w odosobnieniu i z dala od bliskich nam osób. Długotrwały stres, nieustający pęd życiowy, lęk, złość doprowadzają do tego, że organizm pracuje cały czas na wysokich obrotach, co w znaczny sposób obniża naszą odporność oraz zaburza równowagę między współczulnym i przywspółczulnym układem nerwowym, co w finalnym efekcie może doprowadzić do zaburzeń pracy jelit. Następstwem długotrwałego stresu jest depresja. Depresja może spotkać dosłownie każdego, bez względu na płeć, wiek i status społeczny. Najważniejsze to jednak nie lekceważyć jej pierwszych symptomów. Jeżeli od dłuższego czasu nic nas nie cieszy, unikamy ludzi, czujemy się bezwartościowi, a najmniejszy wysiłek staje się ogromnym wyzwaniem – to najwyższy czas, by zasięgnąć pomocy specjalistów: psychologów, psychiatrów i – jeżeli jest to konieczne – wprowadzić środki farmakologiczne. Warto również wprowadzić kroki ku poprawie stylu życia, by zadbać o siebie całościowo, poprzez odpowiednią dietę, suplementację i aktywność fizyczną, która będzie sprawiała przyjemność i wspierała powrót do zdrowia.
W broszurze, którą przygotowaliśmy specjalnie dla Państwa, zwracamy szczególną uwagę na oś mózgowo-jelitową, czyli komunikację pomiędzy mózgiem a jelitem. To przez to połączenie odczuwamy zaburzenia pracy jelit przy wzmożonym stresie. Dzięki przygotowanym artykułom pragniemy wyjaśnić i usystematyzować Państwa wiedzę na temat:
- mechanizmów, jakie zachodzą podczas naruszenia bariery jelitowej i przedostania się do krwioobiegu antygenów z treści jelita;
- probiotykoterapii stosowanej w stanach depresyjnych i zaburzeniach psychicznych;
- rekomendowanych produktów wspierających leczenie depresji;
- mechanizmów działania psychobiotyków.
Życzę Państwu miłej lektury, spokojnego czasu w pełnej i świadomej harmonii z naszą osią mózgowo-jelitową.