Dział: Edukacja żywieniowa

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Talerz żywieniowy – zadanie z gwiazdką

Talerz zastąpił w Polsce Piramidę Żywności i Żywienia. Nie tylko nazwa jest prostsza, talerz podoba się bo jest praktyczniejszy. Pomaga w przygotowywaniu codziennych posiłków i jest czytelny dla ludzi w każdym wieku, od dzieci, nastolatków, po seniorów. Widać na nim, jak powinien wyglądać dobrze zbilansowany posiłek. Zamieniliśmy trójkąt na koło. Czy to ideał? Artykuł stawia tezę, że nie. Zdaniem autora: jeśli talerz w obecnej formie trafi do podręczników to teoria znów może rozminąć się z praktyką. Pełna wersja tego tekstu ukazała się w Food Forum w numerze sierpień-wrzesień 2022, 4/(50)/2022.

Czytaj więcej

Nutri-Score: prosty i skuteczny sposób na optymalne wybory żywieniowe

Sieć Biedronka oraz Nestlé prezentują wyniki ogólnopolskiego badania opinii polskich konsumentów na temat systemów znakowania wartością odżywczą produktów żywnościowych. 

Czytaj więcej

Dieta na nadciśnienie – zalecenia żywieniowe

Nadciśnienie tętnicze to jedna z chorób cywilizacyjnych, w której ogromne znaczenie odgrywa odpowiednio zbilansowana dieta. Dowiedz się jakie produkty warto spożywać chorując na nadciśnienie tętnicze, a których lepiej unikać.

Czytaj więcej

Acesulfam K – czym jest ta substancja? Czy jest bezpieczny?

Stosowanie niskokalorycznych i bezkalorycznych słodzików w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat znacznie wzrosło. Jednym z nich jest Acesulfam K, znany również jako acesulfam potasowy. Choć uważany jest za bezpieczny, niektórzy są przekonani, że jego spożywanie nie jest obojętne dla zdrowia.

Czytaj więcej

Dieta oczyszczająca jelita – wszystko co warto o niej wiedzieć

Występowanie złogów w jelitach jest coraz częstszym problemem dotykającym osoby w każdym wieku. Brak aktywności fizycznej, picie niewystarczającej ilości wody, spożywanie wysokoprzetworzonej żywności to tylko jedne z niewielu przyczyn zaparć i powstawania złogów w jelitach. Dowiedz się jak oczyścić jelita za pomocą diety.

Czytaj więcej

Atopowe zapalenie skóry – dieta i suplementacja

Atopowe zapalenie skóry nazywane jest problemem XXI wieku – uważa się, że może występować nawet u 20% populacji. Tak jak w przypadku wielu innych chorób skóry, odpowiednio zbilansowana dieta odgrywa ogromne znaczenie w przebiegu tego schorzenia. Jakie są zalecenia żywieniowe przy atopowym zapaleniu skóry? Co jeść przy AZS, a czego unikać?

Czytaj więcej

Czym zastąpić mięso w diecie?

Pytanie to zadaje sobie każda osoba decydująca się przejść na dietę wegetariańską lub wegańską. Dieta wegetariańska może być równie zdrowa jak typowe diety zawierające mięso. Czym można zastąpić mięso w diecie wegetariańskiej?

Czytaj więcej